Znaczenie optymizmu w zarządzaniu projektami

Oscar Wilde powiedział kiedyś, że woli szaleństwo optymizmu niż mądrość obojętności. Jest to świetna wskazówka dla każdego menadżera projektu. Zawsze byłem optymistą ale muszę przyznać, że codzienna monotonia życia i pracy potrafi mnie przygnieść psychicznie. Kiedy się to zdarza ważną rzeczą jest aby znaleźć drogę do odzyskania utraconego poziomu optymizmu tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli nie odzyskam dobrego samopoczucia, praca oraz wszystko inne staje się udręką.

Oto kilka porad, które pomagają mi, kiedy popadam w pesymistyczny nastój, podczas realizacji moich projektów.

Spójrz jak daleko zaszedłeś.

Może to podziałać zarówno na poziomie personalnym jak i pracy z projektem. Dla przykładu, jeżeli zaczynasz niepokoić się tym, ile pracy potrzeba do ukończenia projektu, pomyśl ile już zostało zrobione i jak wiele przeciwności pokonałeś podczas swojej pracy. W swoim życiu prywatnym powinieneś zawsze pamiętać, jak wiele trudności przezwyciężyłeś i wszelkie dobrodziejstwa, których doświadczyłeś. Pewien menadżer projektu z którym pracowałem opowiadał mi, że marzy mu się dom z pokojami wypełnionymi rzeczami, które będą mu sprawiały radość i poprawiały humor ze względu na wartość sentymentalną. Jestem w stanie zrozumieć korzyści płynące z tego rozwiązania lecz nigdy nie podjąłem aż tak radykalnych kroków. Zamiast tego, powracam w myślach do tego, jak daleko zaszedłem w mojej karierze oraz do decyzji i czynów, z których jestem najbardziej dumny.

Ujrzyj rezultat

Jest to technika stosowana przez mojego ojca, nauczył mnie jej kiedy zwykliśmy razem grać w golfa . Mawiał, że nigdy nie będę miał tak doskonałego uderzenia jak po wizualizowaniu sobie piłeczki wpadającej do dołka. Doskonale wiedziałem w czym rzecz, więc mimo wątpliwego talentu do golfa ta technika powalała mi zrobić pewne postępy. Tak samo ma się to do świata projektów. Zawsze planujesz swoje spotkania, układasz plan pracy oraz zlecenia a nigdy nie wyobrażasz sobie produktu końcowego? Jeżeli tego nie robiłeś najwyższy czas zacząć, a zobaczysz jak bardzo myślenie o owocach twojej pracy podniesie cie na duchu.

Bądź zainspirowany swoim zespołem

Większość czasu spędzasz prawdopodobnie na inspirowaniu swojego zespołu aby osiągał większe i lepsze rezultaty. Jednak może warto abyś w razie problemów z samopoczuciem to ty został zainspirowany. Możesz poprosić członków twojego zespołu aby przedstawił ci najświeższe informacje na temat postępu prac. Poczujesz się znacznie lepiej, widząc tworzenie zarysów projektu, będącego owocem wspólnej pracy.

Pamiętaj dlaczego zdecydowałeś się na tę posadę.

Każdy projekt przechodzi przez ciężki okres , który może czasem spowodować twoje wątpliwości dlaczego w ogóle zdecydowałeś się na taką pracę. Wszyscy czujemy się przybici, kiedy sprawy nie układają się po naszej myśli i zastanawiamy się, czemu nie wybraliśmy łatwiejszej pracy. W takich chwilach ważne jest, abyś pamiętał choć kilka powodów, które skłoniły cię do pracy akurat jako menadżer projektu. Jeżeli chciałeś wyzwania, które pozwoli ci się sprawdzić to jest właśnie to, z czym masz do czynienia. Nie zapominaj, że to była twoja decyzja aby podjąć tę pracę i musiałeś mieć poważne powody ku temu. Przez przypomnienie sobie dlaczego podjąłeś tę pracę możesz dostrzec, jak wiele się uczysz przez cały czas i osiągasz to co marzyłeś osiągnąć. To powinno sprawić, że poczujesz się bardziej optymistyczny co do rozwiązywania problemów stale przed tobą stojących i zapewnić ci długą i pełna sukcesów karierę menadżera projektu.

Źródło

www.cobaltpm.com