Zielone zarządzanie

 Zielone zarządzanie
Dziś o klasie budynków, zdrowych i bezpiecznych warunkach pracy w nich oraz oszczędnościach eksploatacyjnych i niskim zużyciu energii świadczą między innymi certyfikaty BREEAM i LEED. Stanowią one istotną kartę przetargową w negocjacjach z najemcami. Jakie rozwiązania są opłacalne i dla najemców, i dla zarządcy w świadomym zarządzaniu „zielonymi obiektami”?

Obiekty posiadające certyfikaty znacząco przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne. Zużywają o 50% mniej energii i o 40% mniej wody, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest mniejsza o 39%. Certyfikacja obejmuje także politykę zarządzania odpadami – oferuje 70%-owe oszczędności w porównaniu do innych budynków. Kluczem do osiągnięcia tych wyników jest bieżąca analiza zużycia energii i odpowiednie gospodarowanie zasobami, oraz monitorowanie zastosowanych w budynkach systemów.

Do najważniejszych działań w zakresie zarządzania zużyciem energii należy racjonalne gospodarowanie. Tutaj oszczędności firmy stają się drugą przyczyną wdrażania ekologicznych systemów, a na pierwszym miejscu znajduje się aspekt ekologiczny. Ten nastawiony jest na ograniczenie zużycia wody. Zielone biurowce stosują wiele rozwiązań w tym zakresie, m.in.: reduktory ciśnienia w kranach, toalety z wariantem oszczędnego poboru wody, systemy sygnalizujące awarię czy energooszczędne nawilżacze powietrza. Do głównych zadań ekspertów technicznych pracujących w zielonych budynkach jest nadzorowanie automatyki obiektu (BMS), która skoordynowana jest ze stacją pogodową i pozwala na wyznaczenie szczegółowego harmonogramu pracy urządzeń w cyklach dobowych (zależnych od pogody) i całorocznych (zależnych od pory roku).

Zielone budownictwo ma także zapewnić osobom przebywającym w budynku potrzebny komfort. Projektowane są one zatem w trosce o dostarczanie dużej ilości dziennego światła, utrzymanie odpowiedniej temperatury pomieszczeń oraz odizolowanie od zewnętrznego hałasu. W kwestii niepożądanego dźwięku najlepiej sprawdzają się systemy sufitowe i tereny zielone. Te ostatnie zwłaszcza mają szeroki wachlarz zastosowania – od zieleni na dziedzińcach, przez rośliny na dachach, po system pionowych ogrodów. Wszystkie rozwiązania korzystnie wpływają na psychiczny komfort pracy i zmniejszenie hałasu. Co więcej, szacuje się, że w budynkach pokrytych zielonym dachem koszty ogrzewania spadają o 10-30%.

W kwestii odpadów najważniejsze jest segregowanie – około 75% odpadów biurowych to wysokogatunkowe surowce wtórne. Ich zbiórka może znacznie przyczynić się do obniżenia kosztów gospodarki odpadami. Proces optymalizacji zarządzania odpadami powinien rozpocząć się od wewnętrznego audytu firmy i analizy dotychczasowego zarządzania nimi. Potem należy wyposażyć się w odpowiednie kontenery i stworzyć plan dla personelu sprzątającego – ważne, by wykorzystywał jedynie ekologiczne środki czystości.

Zastosowanie najnowszej technologii, najwyższy komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa to atrybuty zielonych obiektów. Utrzymanie dobrych wyników w zakresie energooszczędności zależny nie tylko od odpowiedniego zarządzania, lecz także świadomości prawidłowej eksploatacji zielonych powierzchni przez właścicieli i najemców.

Źródło

inwestycje.pl