Zawód informatyk

Obecnie informatyka jest źródłem wielu innowacji na rynku, toteż uważa się, że zawody z nią związane stwarzają największe szanse na zatrudnienie i wysokie zarobki. Współczesnym specjalistom branży IT daleko od stereotypowych informatyków, których obraz wytworzył się w latach 90-tych i przeszedł do powszechnej świadomości. Przede wszystkim to ówczesne kino kreowało wizerunek niekomunikatywnych programistów-pasjonatów, wyalienowanych z życia społecznego. Jak wskazują sami zainteresowani, jest to zafałszowany obraz przedstawicieli branży IT, która bez wątpienia otwiera szerokie perspektywy rozwoju nawet w czasach kryzysu. Obecnie uznaje się, że informatyk to najbardziej poszukiwany zawód na rynku i nie ma przesłanek ku odwróceniu tej tendencji w najbliższych latach.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w informatyce, podobnie jak w każdej innej dziedzinie, kluczem do sukcesu jest pomysł na biznes. W dzisiejszych czasach niemal każdy informatyk może założyć przedsiębiorstwo, które następnie ma szansę sprzedać za duże pieniądze. Eksperci wskazują, że najlepsze pomysły oparte są na styku kilku dziedzin. Taka praktyka sprawdza się w wielu krajach europejskich, USA, ale również w Polsce. Warto dodać, że dużo łatwiej założyć firmę w młodym wieku, kiedy nie ma ciężaru odpowiedzialności za utrzymanie rodziny. Mówiąc o zarobkach informatyków, trzeba mieć na uwadze, że kwestia ta nie jest jednolita i zależy od wielu czynników. Nie każdy informatyk ma możliwość lub chęci do wędrowania za pracą po całym kraju, a nawet świecie. W pewnym stopniu płaca informatyka jest uzależniona od jego wyboru: może zarabiać średnio lub mało na lokalnym rynku lub znacznie więcej w uznanych ośrodkach technologicznych.

Z drugiej strony nie tylko zawód informatyka jest przyszłościowy – istnieje dużo profesji, które także stwarzają wiele możliwości. Ponadto pojawiają się głosy, że zarobki informatyków maleją, ponieważ coraz większa liczba osób obiera ten kierunek studiów i z nim wiąże swoją karierę. Ciężko jednoznacznie orzec, jak jest w rzeczywistości, wiele bowiem zależy od miejsca pracy, doświadczenia zawodowego, wykształcenia, etc. Warto w tym momencie przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak. Okazuje się, że pod koniec 2011 roku średnia wysokość zarobków pracowników branży IT wynosiła 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, do 2016 roku ma powstać nawet 700 tys. nowych wakatów w tym obszarze. Szczególnie poszukiwani będą specjaliści wykwalifikowani w konkretnych dziedzinach, m.in. SAP, programowaniu dla branży bankowej czy rozwiązaniach dla usług mobilnych. U potencjalnych pracowników IT cenione będą umiejętności miękkie połączone z biznesowym zmysłem. Firmy skupią się również na poszukiwaniu ekspertów przy realizacji projektów w obszarze wirtualizacji, cloudcomputingu czy zarządzaniu Big Data.

Branża IT stale się rozwija, dlatego decydując się na wykonywanie zawodu informatyka, należy mieć świadomość, że wiąże się on z ciągłym dokształcaniem. W dobie wszechobecnej cyfryzacji, wspomniana profesja zapewnia dobre wynagrodzenie, jak również cieszy się uznaniem wśród społeczeństwa. Podsumowując, informatyk to jeden z najbardziej prestiżowych i przyszłościowych zawodów.