Zasada Pareto w biznesie

 Zasada Pareto w biznesie
W gąszczu codziennych obowiązków i natłoku spraw w firmie, często można zapomnieć o podstawowej działalności przedsiębiorstwa, która to przecież ma przynosić zyski. Bardzo łatwo również popaść w rutynę, która skutecznie może odwodzić od głównego, najważniejszego celu, jaki powinien firmie przyświecać. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wyznaczyć sobie priorytety, w czym bardzo pomocna może okazać się zasada Pareto, którą często z powodzeniem stosuje się w biznesie.

Zasada Pareto, znana również pod nazwą 80/20, pochodzi od nazwiska ekonomisty Vilfredo Pareto, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. W dużym uproszczeniu jego teoria głosi, iż 80% efektów wywołane jest przez 20% przyczyn. To ogólne hasło łatwo przenieść można na grunt biznesu, wyprowadzając między innymi takie wnioski:

- 20% wszystkich działań organizacji ma 80% wpływu na jej rezultaty,

- 20% klientów generuje 80% przychodów,

- 20% zadań zabiera pracownikom 80% czasu.

Oczywiście proporcje te nie zawsze muszą być dokładnie takie, zdarza się, że jest to na przykład 90% do 10% lub 75% do 25%. Jednak zasada zawsze pozostaje ta sama, mała część ze wszystkich przyczyn jest odpowiedzialna za większą część rezultatu.

Znając już zasadę Pareto, warto zastanowić się nad jej codziennym zastosowaniem w życiu przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności należy wskazać kluczowe czynniki, przyczyniające się do realizacji celów firmy. Często bowiem nawet niecałe 20% wszystkich działań organizacji ma 80% wpływu na rezultaty. Jeżeli menedżer zauważa taką prawidłowość w swoim środowisku pracy, jego uwaga powinna skupić się właśnie na tych 20% działań, które są dla firmy kluczowe, generują zyski i pozwalają realizować cele.

Kolejna, powszechna sytuacja to generowanie 80% przychodów firmy zaledwie przez 20% jej klientów. Są to tzw. strategiczni, kluczowi klienci, którym należy poświęcić szczególną uwagę, zastanowić się co odróżnia tych klientów od pozostałych i w jaki sposób pozyskać ich jeszcze więcej. Być może okaże się, że część z pozostałych 80% klientów jest na tyle absorbująca, a tak mało dochodowa, że nie ma sensu utrzymywać dalszej współpracy. Wniosek ten należy stosować jednak ostrożnie, ponieważ praktyka pokazuje, że zasada Pareto będzie działała nadal.

Jeżeli zaś okazuje się, że aż 80% czasu pracownicy poświęcają zaledwie 20% koniecznych do wykonania czynności, być może potrzebne są kroki usprawniające codzienną pracę, bądź też outsourcing części czasochłonnych zadań.

Powyżej przedstawionych zostało zaledwie kilka przykładów zastosowania zasady Pareto w biznesie. Jednak w każdym z tych przypadków najważniejsze jest pochylenie się nad zależnościami przyczynowo skutkowymi w przedsiębiorstwach, co jest istotnym zadaniem każdego menedżera. Ustalanie priorytetów z wykorzystaniem zasady Pareto wydaje się o wiele prostsze, warto więc próbować stosować ją w codziennym zarządzaniu.

Źródło

findict.pl