Zarządzanie kapitałem – warto uczyć się na błędach

pixabay.com
pixabay.com
Oczkiem w głowie każdego przedsiębiorcy jest firma i stan jej finansów. Zarządzanie kapitałem przedsiębiorstwa nie jest „sportem” łatwym i przyjemnym, w szczególności na początku działania firmy. Jednak odpowiednie podejście do sprawy, zarządzanie kapitałem w sposób rozważny, a przede wszystkim uczenie się na błędach własnych i innych przedsiębiorców może uchronić przed wieloma przykrymi niespodziankami, utratą środków finansowych i ogólnym zniechęceniem do dalszej działalności. Jakie są najczęściej popełniane „grzechy finansowe” przedsiębiorców?

1. Inwestowanie bez planu

Szczególnie na początku działalności gospodarczej łatwo można poddać się magii rynku i inwestycji. Euforia i chęć szybkiego wzbogacenia się mogą przyćmić wszelkie niebezpieczeństwa czyhające na przedsiębiorców. Dlatego też tak ważne jest opracowanie planu, którego będziemy się trzymać, niezależnie od tego, czy powodzi się nam doskonale, czy napotykamy problemy.

'2. Częsta manipulacja inwestycjami

Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu kapitału, warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką branży, w którą chce się zainwestować. Zbyt częste przenoszenie środków na różne aktywa, w zależności od wahania cen, może zaprzepaścić szanse na wzbogacenie się. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie „cierpliwość popłaca”, które tutaj można rozumieć dosłownie. Uważne przyglądanie się i analiza zachowania poszczególnych inwestycji może zagwarantować sukces w przyszłości.

3. Lekceważenie inflacji

Inflacja może wyczerpać zaoszczędzone środki szybciej niż może się to wydawać. Pomimo świadomości, że koszty towarów i usług generalnie rosną, ludzie często zapominają o długofalowym wpływie inflacji na ich inwestycje, co jest powszechnym błędem, popełnianym nawet przez doświadczonych graczy na rynku.

4. Inwestowanie zbyt mało i zbyt późno

Ten często popełniany błąd dotyczy braku inwestowania w siebie i dbania o swoją przyszłość. Ilość bieżących rachunków sprawia, że kwestie zabezpieczenia swojej przyszłej sytuacji często odkłada się na później. Niestety, może się okazać, że z czasem nie mamy już czego inwestować, a jedyna szansa na zagwarantowanie bezpiecznej przyszłości już dawno minęła.

5. Inwestowanie jednotorowe

„Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka” to kolejne znane przysłowie, które doskonale sprawdza się w dziedzinie inwestycji. Nie warto swojego sukcesu finansowego opierać na sukcesie tylko jednej inwestycji. Warto z kolei zainwestować w różne branże i różne aktywa by zwiększyć swoją szansę na odniesienie sukcesu. Zbyt konserwatywne i zachowawcze podejście do inwestycji może okazać się zgubne dla inwestora, latami czekającego na odniesienie sukcesu, który nigdy nie nastąpi.

Źródło

proseedmag.pl