Zarządzanie finansami zależne od osobowości

pixabay.com
pixabay.com
Kierujący przedsiębiorstwami na co dzień muszą podejmować kluczowe decyzje związane z finansami firmy. O ile zarządzanie przedsiębiorstwem, któremu dobrze się wiedzie, nie przynosi tak wielu problemów i rozterek, o tyle w przypadku trudnej sytuacji finansowej firmy, istotne są wszystkie decyzje. Nie każdy przedsiębiorca być może zdaje sobie sprawę z faktu, iż na sposób zarządzania budżetem bardzo silny wpływ ma posiadany typ osobowości. Specjaliści wyróżniają cztery podstawowe typy osobowości związane z zarządzaniem finansami. Wiedząc, jaki typ dominuje u danej osoby, łatwiej jest kontrolować samego siebie i powstrzymać się przed podjęciem zgubnych decyzji.

Finansowy sceptyk

Finansowy sceptyk to dominujący wśród Polaków typ osobowości w przypadku zarządzania finansami. Przedsiębiorca posiadający ten typ osobowości to osoba wyróżniająca się rozwagą i ostrożnością. Unika nadmiernego ryzyka finansowego, a przed podjęciem decyzji o zadłużeniu dokonuje mnóstwa analiz w celu przewidzenia wszystkich negatywnych aspektów swojej decyzji. Dla tego typu przedsiębiorcy pożyczkodawca musi posiadać bardzo czytelne i jasne zasady udzielania kredytów, umowa musi być dla niego w pełni zrozumiała. Taki typ osobowości finansowej jest godny naśladowania, gdyż zapobiega podejmowaniu pochopnych i niebezpiecznych decyzji. Niestety, jak wskazują specjaliści, zachowawczość tego typu przedsiębiorców bardzo często może wynikać ze zwyczajnego braku wiedzy na temat finansów, co może generować ryzyko stagnacji firmy poprzez brak finansowania jej rozwoju.

Wierny idealista

Kolejna postawa opisująca osoby zarządzające finansami to wierny idealista. Ten typ osobowości charakteryzuje się poszukiwaniem nie tyle najtańszej oferty kredytowej, ile sprawdzonego i zaufanego dostawcy usług finansowych, który z pełną odpowiedzialnością zajmie się finansami przedsiębiorstwa. Wierni idealiści stawiają na długofalowe relacje, nawet jeśli oferta nie należy do najkorzystniejszych, a pochodzi od sprawdzonej instytucji, z pewnością zostanie wybrana. Takie długofalowe relacje z czasem mogą przynieść przedsiębiorcy dodatkowe korzyści w postaci bonusów czy rabatów przy zakupie kolejnych usług finansowych od tego samego dostawcy.

Ekspresowy pragmatyk

Trzeci typ osobowości finansowej to ekspresowy pragmatyk. W przypadku tego typu osób największe znaczenie mają czas, cena i prostota udzielenia świadczenia finansowego. Ekspresowy pragmatyk ceni sobie jak najkrótszy czas dzielący podjęcie decyzji o wzięciu kredytu od pojawienia się pieniędzy na koncie, zaciągając zobowiązanie finansowe szuka najtańszych rozwiązań. Ponadto, istotnym kryterium przy wyborze oferty jest również sposób zawarcia umowy kredytowej, najchętniej przez Internet, bez wychodzenia z domu. Niepokojące przy tego typu osobowości jest traktowanie środków z kredytu jako źródła finansowania kolejnych inwestycji. Inwestować i pomnażać należy tylko oszczędności, a nie środki z kredytu, ponieważ nigdy nie ma pewności, że dana inwestycja przyniesie oczekiwany zysk.

Król życia

Ostatni typ osobowości to tak zwany król życia, który nie boi się brania kredytów, pieniądze pożycza głównie w celu realizowania własnych zachcianek i przyjemności. To typowy profil lekkoducha, wyznający zasadę carpe diem. Ten typ osobowości nie ma potrzeby oszczędzać, pieniądze lubi wydawać tu i teraz, realizując swoje marzenia i po prostu ciesząc się życiem. Niestety tego typu osobowość to ogromne zagrożenie dla budżetu przedsiębiorstwa. Jeśli właściciel firmy jest typowym królem życia, finansom firmy grozi szybkie roztrwonienie i popadnięcie w niewypłacalne długi. Spontaniczność, owszem, czasem jest potrzebna i może przynieść korzyści, jednak na dłuższą metę jest to duże zagrożenie.

Źródło

nf.pl