Zarządzając flotą pamiętaj: warto edukować pracowników!

Najważniejsza w jeździe samochodem jest umiejętność płynnej jazdy i utrzymywanie obrotów silnika na stałym poziomie. Dlaczego?

Rozpędzenie pojazdu wymaga znacznie więcej energii niż utrzymanie stałej prędkości. Wykorzystanie wiedzy ze szkoły gimnazjalnej i wprowadzenie pewnych zmian w firmie przyniosą spore korzyści. W ten sposób osoba zarządzająca eksploatacją floty może przyczynić się do zmniejszenia kosztów paliwa i utrzymania samochodu. Jak więc zmniejszyć zużycie paliwa nie rezygnując z samochodu? Dobrym sposobem będzie przeprowadzenie szkolenia w firmie, które pokaże, że 4 poniższe sposoby ułatwią jazdę samochodem i zmniejszą koszty jego utrzymania:

1. Kontroluj spalanie

Najprostszym sposobem na kontrolę spalania wydaje się być bilansowanie miesięcznych wydatków na stacjach benzynowych. Jest to jednak trudne, ponieważ ceny paliwa ciągle się wahają. Alternatywę stanowi wykorzystanie nowoczesnych technologii, np. monitoringu GPS, który pozwoli nam zmierzyć spalanie na każdej z pokonanych tras, a następnie na podstawie raportów porównać zużycie paliwa.

2. Oszczędnie nie znaczy wolniej

Eko-driving nie oznacza, że musimy jeździć wolniej. Chodzi o to, aby umiejętnie manewrować skrzynią biegów. "Jedynka" służy tylko do ruszania z miejsca. Powinniśmy zdecydowanie redukować biegi i dociskać gaz podczas przyspieszania. Dzięki temu pojazd szybciej reaguje, nie narażając na szwank układ napędowy.

3. Hamuj silnikiem, nie hamulcem

Najbardziej opłacalnym sposobem jest hamowanie silnikiem, czyli zdejmowanie nogi z gazu i odpowiednia redukcja biegów. Wówczas koła napędzają silnik samochodu bez użycia benzyny.

4. Zadbaj o kondycję samochodu

Wielu może to zaskoczyć, ale samochód, który jest w słabej kondycji może spalać więcej benzyny niż ten zadbany. Warto go regularnie "badać", sprawdzając m.in. poziom oleju czy zużycie filtrów. Często zapominamy o przeglądzie dlatego monitorujmy czas od ostatniego przeglądu.

Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że nasz samochód i nasze środowisko będzie lepiej funkcjonowało. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zajrzyj na Portal dla sekretarek!