Zapracowani Polacy

 Zapracowani Polacy
Według najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Polacy przepracowali w ciągu 2013 roku 1918 godzin. To znacznie więcej niż Japończycy, którzy są utożsamiani ze stereotypem pracowitości i poświęcenia życia prywatnego na rzecz kariery.

Dane wskazują, że najwięcej czasu w pracy spędzają Meksykanie – aż 2237 godzin. Za nimi są Grecy (2037), a podium zamykają Rosjanie z ilością 1980 godzin. Czwarci są Polacy, a tuż za nimi Węgrzy. 6., 7. i 8. miejsce zajmują kolejno: Estonia, Irlandia i Stany Zjednoczone. Pierwszą dziesiątkę zamykają Czechy i Słowacja.

Wskaźnik dla Polaków jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej – wyprzedzamy Niemców (17 miejsce), Francuzów (16) i Brytyjczyków (13). Główny ekonomista Bankier.pl Łukasz Piechowiak komentuje, że może się wydawać, ze Polacy żyją pracą, ale to nieprawda. Mamy stosunkowo długi tygodniowy wymiar czasu pracy, ustawowo przewidziany na 40 godzin, kiedy w innych krajach, na skutek zbiorowych negocjacji z pracownikami, czas ten jest skracany do 35 godzin (we Francji), 38 (w Czechach) czy 37 godzin (w Niemczech).

Średni czas pracy jest z reguły mniejszy od ustawowego – część osób choruje, część pracuje na niepełny etat, a część wchodzi lub wychodzi z rynku pracy. Jednak co 12. pracownik spędza w pracy więcej niż 50 godzin w tygodniu – więcej czasu spędzają jedynie Turcy i mieszkańcy dalekich krajów azjatyckich. Należy pamiętać, że zarobki Polaków są trzykrotnie niższe od średniej OECD.

Piechowiak dodaje, ze nie należy mylić czasu spędzonego w pracy z wydajnością. Ta jest miarą odpowiadającym wartościom dóbr wyprodukowanych w ciągu godziny. I choć spędzając w pracy więcej czasu męczymy się bardziej, pracujemy z niższą wydajnością. A niska wydajność to kwestia złego zarządzania niż zmuszania pracowników do cięższej pracy.

Badanie No-VacationNationRevisited 2013 plasuje Polskę na pierwszym miejscu pod względem ilości płatnych dni wolnych od pracy. Maksymalnie możemy mieć ich w roku 39, kiedy Hiszpanie i Włosi dostają ich odpowiednio 34 i 31.

Źródło

Polacy są bardziej zapracowani niż Japończycy?