Zaostrza się spór pomiędzy operatorami usług pocztowych

 Zaostrza się spór pomiędzy operatorami usług pocztowych
Wojna pomiędzy Pocztą Polską a prywatnym operatorem InPost nabiera rozpędu. Spór rozgorzał między innymi o zeszłoroczny przetarg, ogłoszony przez Centrum Usług Wspólnych, na dostarczanie korespondencji do ponad stu krajowych podmiotów, w tym urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich i ministerstw. Zwycięzca przetargu, firma InPost, powinna świadczyć usługi tym instytucjom już od ponad czterech miesięcy, wciąż jednak nie może rozpocząć realizacji zamówienia.

Centrum Usług Wspólnych zdecydowało o unieważnieniu przetargu, w związku z czym korespondencja do urzędów państwowych nadal dostarczana jest przez Pocztę Polską. Zdaniem ogłoszeniodawcy przetargu, firma InPost przestała spełniać wymagania dotyczące zlecenia. CUW argumentuje swoją decyzję faktem, iż prowadzenie postępowania, bądź wykonanie zlecenia przestało leżeć w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć we wcześniejszych fazach postępowania przetargowego. Jednocześnie CUW nie chce podać szczegółów dotyczących decyzji, zasłaniając się ustawą o ochronie informacji niejawnych.

Właściciele InPost nie dają jednak za wygraną. Ich zdaniem zerwanie kontraktu nosi znamiona decyzji politycznej. Posiłkują się przy tym orzeczeniami Krajowej Izby Gospodarczej, zgodnie z którymi Poczta Polska nie spełnia wymagań określonych w przetargu. Co więcej, właściciele firmy wskazują na kolejny, krzywdzący dla nich fakt, a mianowicie na straty finansowe wynikające z nierealizowania usług, które na chwilę obecną wynoszą już 5.5 miliona złotych.

Zakończenie sporu nie będzie z pewnością szybkie i proste. Obie firmy siadały już do rozmów negocjacyjnych, jednak do tej pory nic z nich nie wynikło. Należy więc spodziewać się dalszej batalii o uzyskanie wpływów na krajowym rynku usług pocztowych, która zdecydowanie nie przyniesie korzyści żadnej ze stron.