Wysoki popyt na biura

Popyt na biura w Polsce nie słabnie. W roku 2011 w 9 głównych miastach wynajęte zostało 895 tys. m2 powierzchni biurowej. Natomiast już w pierwszej połowie 2012 roku najemców znalazło prawie 490 tys. m2 biur.

W samej Warszawie w roku 2012 zostało oddanych do użytku 280 tyś. m2 powierzchni biurowej. Obecnie w stolicy znajduje się około 3,7 miliona m2 biur, głównie w centrum, na Mokotowie, wzdłuż Alei Jerozolimskich oraz na Okęciu. Dużo nowych biur powstaje również w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Szczecinie i Lublinie. W dziewięciu wymienionych miastach mamy obecnie łącznie 6 milionów m2 nowoczesnych powierzchni biurowych.

W Warszawie w pierwszej połowie 2012 roku oddano do użytku niemal tyle samo powierzchni biurowych, co w całym roku 2011. W stolicy popyt na powierzchnie biurowe osiągnął wynik rekordowy w historii branży w Polsce. Niestety podaż w dalszym ciągu spadała i wyniosła mniej niż 45% średniej podaży z lat 2008-2009 (okres przedkryzysowego boomu w branży nieruchomości). Za taką sytuację odpowiedzialny jest przede wszystkim sektor bankowy, który zgodnie z rekomendacjami banków centralnych zaostrzył politykę kredytową - twierdzą autorzy Raportu o rynku nieruchomości w Polsce, z firmy Cushman&Wakefield.

Czynsz za powierzchnie biurowe, w biznesowym centrum stolicy, osiąga miesięcznie 26 – 27 euro za m2. Natomiast w najlepszych lokalizacjach w dużych miastach Polski oraz poza centrum Warszawy czynsze te mieszczą się w granicach 11 – 16 euro za m2. Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych CBRE, przewiduje, że opłaty za powierzchnie biurowe mogą tanieć ze względu na rosnącą ich ilość. Dotyczy to przede wszystkim budynków klasy B, które znajdują się poza centrami miast.

Ponadto, jak informuje Cushman&Wakefield: W stosunku do 2010 roku wzrosła liczba umów pre-let, a ich udział w popycie brutto osiągnął 21%. Odnowienia i renegocjacje umów nadal stanowiły istotną część popytu (29%), jednak było ich o 6 punktów procentowych mniej niż w 2010 r., co potwier­dza tezę o przenoszeniu się najemców, zachęconych korzystnymi warunkami najmu, do nowych budynków.

źródła