Wydatki na IT rosną w oszałamiającym tempie

pixabay.com
pixabay.com
Wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania IT w 2020 roku wyniosą nawet 2,7 biliona dolarów, wynika z raportu firmy analitycznej IDC. Jest to odrobinę niższy wynik niż zakładały prognozy, jednak liczba ta i tak robi wrażenie. Wartość całego rynku IT będzie co roku rosła o około 3%.

Wcześniejsze prognozy wskazywały, iż wartość rynku IT w 2020 roku wyniesie około 2,8 biliona dolarów. Aktualny spadek tej wartości analitycy motywują zmniejszonym zainteresowaniem w kupowaniu komputerów oraz urządzeń mobilnych. Jak wynika z danych Trend Force, światowy rynek notebooków zanotował w pierwszej połowie roku 4% spadek względem analogicznego okresu minionego roku. Sprzedaż smartfonów w tym czasie spadła o 3%. Niezaprzeczalnie jednak cyfrowa transformacja biznesu ma ogromny wpływ na wzrost nakładów inwestycyjnych firm na Cloud Computing i różnego rodzaju platformy mobilne, dzięki którym rynek IT będzie bez obaw mógł się rozwijać, nawet pomimo mniejszego zainteresowania kupnem urządzeń mobilnych.

Trend ten widoczny jest także w Polsce. Chociaż nakłady na chmurę obliczeniową w polskich przedsiębiorstwach nie rosną w tak szybkim tempie, jak w krajach zachodnich, również i u nas: „Cyfrowa transformacja niewątpliwie wpływa na rynek – wystarczy zwrócić uwagę na liczbę miejsc pracy dla specjalistów w obszarze chmury. W Polsce na popularnych serwisach z ofertami pracy można odnaleźć więcej wakatów dla takich ekspertów niż w innych obszarach”.

Które sektory najchętniej inwestują w nowoczesne technologie oparte na rozwiązaniach cloudowych? Zdecydowanym liderem jest branża medyczna z rocznym tempem wzrostu na poziomie 5,7%. Największy, realizowany w Polsce projekt informatyczny to właśnie e-zdrowie, jego wartość wynosi 712 mln zł. Na przyszły rok planowane jest uruchomienie elektronicznych recept bazujących na internetowym koncie pacjenta, zaś w 2018 roku wprowadzone mają zostać e-skierowania. Takie rozwiązania to w Polsce wciąż nowość, jednak w krajach jak np. Estonia jest to już standard. „Cyfryzacja może wpłynąć na rozwiązanie problemu kolejek do lekarzy. Na to przedsięwzięcie należy patrzeć z perspektywy całego, złożonego projektu, który docelowo pozwoli na poprawę funkcjonowania całej służby zdrowia”.

Duże nakłady w rozwiązania IT planują również firmy produkcyjne i instytucje finansowe. Będą one zwiększać wydatki na IT w tempie 4,7% rocznie, przeznaczając na ten cel do 2020 roku 475 mld dolarów. Póki co, trwa niezwykle istotny proces wymiany systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Wiele z tych systemów zostało wdrożonych lata temu i w dużej mierze nie przystaje do współczesnej rzeczywistości technologicznej. Zmieniła się także struktura przedsiębiorstw, które te systemy wprowadzały. W wielu przypadkach mikro i małe firmy przekształciły się w duże przedsiębiorstwa i korporacje, które potrzebują zupełnie innych rozwiązań.

Źródło

it-manager.pl