Wskaźniki SEO - jakie postawić pytania?

 Wskaźniki SEO - jakie postawić pytania?
W obecnym świecie wszystko ulega klasyfikacji i specyfikacji do odpowiednich wytycznych, których wypełnienie można zmierzyć, zważyć oraz ocenić. Istnieją również wskaźniki, które można przypisać stronom internetowym.

Wskaźniki dotyczące stron internetowych, w zagadnieniu SEO są to:

1. Liczba podstron zaindeksowanych przez wyszukiwarki

2. Ilość linków prowadzących do serwisu

3. Wartość PageRank

4. Wartość Alexa Rank

5. Wiek domeny, czyli czas ostatniej rejestracji

Podstawowym wymogiem podczas badania SEO jest zadanie odpowiednich pytań.

PYTANIE 1: Czy użytkownicy chcą klikać w strony?

Warto wiedzieć, czy użytkownicy chcą klikać w linki strony, jeśli trafią na nie przez wyszukiwarkę. Teoria mówi, że użytkownik nie klikając w pierwszą, lecz którąś z kolei stronę po wpisaniu zapytania, robi to, ponieważ z jakiegoś powodu bardziej ceni ten inny wynik. Na przykład opis linka bardziej odpowiada jego zapytaniu albo bardziej ufa akurat temu źródłu.

PYTANIE 2: Jak długo użytkownicy zostają na stronie?

Trzeba zwrócić uwagę na dwa wskaźniki. Pierwszym jest współczynnik odrzuceń, znany też marketerom pod angielską nazwą bounce rate. Określa on odsetek wizyt na stronie, które skończyły się na jednej odsłonie, czyli tam gdzie użytkownik “odbił się” od strony. Drugi to czas trwania sesji “wizyty” użytkownika na stronie. Przeważnie im więcej czasu człowiek spędza na stronie, tym jest ona lepsza.

PYTANIE 3: Skąd przychodzą użytkownicy?

Google Chrome bierze pod uwagę dane z przeglądarki, która posiada już całkiem niezły zbiór informacji - korzysta z niej już niemal połowa wszystkich internautów. Mogą z niej wyciągnąć wiele danych, które jeszcze bardziej ulepszą wyszukiwania. Chrome od Google powoli dominuje cały świat a z nim, inżynierowie tworzący algorytmy mają więcej cennych danych. Podejrzewa się, że patrzą między innymi na to, jakie strony użytkownicy dodają do zakładek, albo gdzie wchodzą bezpośrednio, wpisując adres “z palca”, czy na jakie strony często powracają.