Wrogowie pracowniczej efektywności

 Wrogowie pracowniczej efektywności
Serwis pracy Praca.pl przeprowadził wśród ankietowanych badanie dotyczące produktywności i efektywności. Co najbardziej ogranicza wydajność pracowników? Wbrew temu, co myślą szefowie, nie są to prywatne rozmowy telefoniczne i surfowanie po Internecie.

Aż 36% badanych za winę swojej nieproduktywności uważa konieczność wykonywania zadań, które nie należą do swoich obowiązków. Zdaniem pracodawców taka postawa to próba uniknięcia odpowiedzialności i wymigania się od pracy. Czasem jednak bywa tak, że zadania są przypisywane nieodpowiednim osobom. Prezes Praca.pl - Krzysztof Kirejczyk uważa, że powodem błędów przy przydzielaniu zadań jest brak jasnego określenia zakresu obowiązków. Pracownicy często nie wiedzą, co do nich należy, a co przekracza granicę obowiązków.

Drugim największym wrogiem efektywności w pracy jest nagłe zlecanie niezaplanowanych wcześniej zadań. 30% ankietowanych stwierdziło, że takie sytuacje uniemożliwiają wykonanie pracy w terminie. Jest na to rozwiązanie – Kirejczyk uważa, że nie warto mieć zaplanowanego dnia co do minuty. Lepiej w planie pracy zostawić godzinę przewidzianą na niespodziewaną okoliczność. Jeśli taka się nie wydarzy, można zacząć realizować zadania na dzień następny.

Powodem nieproduktywności dla co dziesiątego pracownika są koledzy. Wzajemne przeszkadzanie jest uciążliwe szczególnie w przestrzeniach open-space. Współpracownicy często utrudniają sobie pracę przez zbyt głośne rozmowy, krzątanie się koło nie swojego biurka czy bezpośrednie zagadywanie. Na konieczność raportowania skarży się 9% ankietowanych. Wiąże się to z wypełnianiem stosu dokumentów, co dla wielu jest frustrujące, zwłaszcza, jeśli nie otrzymają maila zwrotnego – mają poczucie wysłania swojej pracy w próżnię i zmarnowanego czasu, choć dla firmy było to rzeczywiście ważne.

Źródło

Pracuj.pl