Webinarium – co to takiego?

Dla przeciętnego użytkownika internetowego nie są już nowością spotkania za pośrednictwem sieci. Webinar to jedna z form takich spotkań, która jest coraz bardziej mile widziana w biznesie.

Webinar to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego od słów: „web” oraz „seminar”. Definicja webinar wskazuje, że jest to spotkanie online realizowane za pomocą technologii webcast, która umożliwia komunikację pomiędzy prowadzącym spotkanie a jego uczestnikami. Największą rolę odgrywają tu wirtualne narzędzia wykorzystywane w toku prowadzenia spotkania.

Obecnie webinar największe zastosowanie znajduje w biznesie oraz wszelkiego rodzaju szkoleniach. W tym celu używa się specjalnego oprogramowania, które jest dostępne w wersji płatnej albo bezpłatnej. Webinar nie ogranicza się jedynie do używania emisji głosu i wideo, w trakcie spotkania online mogą odbywać się pokazy slajdów, istnieje też możliwość udostępniania plików i dzielenie pulpitu z innymi uczestnikami.

Według badań przeprowadzonych przez ClicMeeting platformy do konferencji i spotkań w sieci są stosowane w 50% firm przynajmniej raz dziennie, przy czym uczestniczą w nich osoby z różnych krajów. Webinar stosowany jest w celu edukacyjnym, pozyskiwania nowych kontaktów biznesowych i innych oraz wzmocnienia pozycji firmy na rynku.

Webinar dzięki możliwości zastosowania zaawansowanych narzędzi programistycznych umożliwia efektywne prowadzenie spotkań, zupełnie tak, jakby odbywały się one tradycyjnie.

Źródło

Czym jest webinar?