WaaS - sieć bezprzewodowa jako usługa

pixabay.com
pixabay.com
Infrastruktura sieciowa w firmie powinna działać tak, że pracownicy zapominają w ogóle o jej istnieniu. Brak jakichkolwiek awarii, usterek, przeciążeń sieci powinien być standardem w każdej firmie. Niestety wiele przedsiębiorstw nadal narzeka na jakość swojej infrastruktury sieciowej, zwracając uwagę głównie na zbyt małą prędkość łączy lub za słabe zabezpieczenia narażające firmowe dane na ataki hakerskie. Jak znaleźć wyjście z tej sytuacji?

W ubiegłym roku przeprowadzone zostało badanie bazujące na odpowiedziach specjalistów ds. IT pracujących w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Na pytanie, z jakimi problemami spotykają się na co dzień zarządzając infrastrukturą sieciową, co trzeci ankietowany odpowiedział, że największym problemem jest wydajność. Z kolei 60% pytanych wskazało na problemy z niezawodnością i bezpieczeństwem, 61% zwróciło także uwagę na problemy z pozyskaniem dofinansowania na modernizację sieci i z przekonaniem do tego pomysłu jednostki odpowiedzialne za zakupy. Ponadto, okazało się również, iż wyżej wymienione problemy w głównej mierze dotyczą średniej wielkości przedsiębiorstw, które to rozwijają się bardzo dynamicznie, co z kolei często utrudnia dostosowanie infrastruktury sieciowej do aktualnych potrzeb. Wiele średniego rozmiaru firm po kilku latach funkcjonowania korzysta z tej samej sieci, z którą zaczynały swoją działalność, zatrudniając kilkukrotnie więcej pracowników i prowadząc znacznie więcej działań. W takich przypadkach problemy z siecią stają się niestety nieuniknione.

Rozwiązaniem problemów sieciowych wielu firm może okazać się WaaS, czyli Wireless as a Service. Zarządzanie siecią internetową odbywa się w tym przypadku poprzez chmurę, odpowiedzialność za poprawne działanie infrastruktury sieciowej spoczywa na zewnętrznym podmiocie, który jest zobligowany do stałego monitorowania jakości dostarczanej usługi oraz natychmiastowego reagowania w przypadku awarii. Co więcej, WaaS może również znacznie wpłynąć na obniżenie kosztów. Samodzielne zarządzanie siecią wymaga poniesienia przez przedsiębiorstwo kosztów utrzymania i zakupu centralek, serwerów, routerów itp. Decydując się na WaaS firma ponosi jedynie koszty przewidziane w umowie z zewnętrznym podmiotem, które, przy odpowiednio skonstruowanej umowie, mogą okazać się dość atrakcyjne. Ponadto, wiele firm zajmujących się WaaS oferuje swoją usługę w pakietach, co umożliwia sprofilowanie zakresu funkcjonalności pod swoje oczekiwania i potrzeby. Warto również postarać się o zapewnienie przez dostawcę elementów bezpieczeństwa, jak na przykład różnego rodzaju filtrowanie ruchu w oparciu o aplikacje i treści internetowe, bądź firewalle.

Decyzja o zainwestowaniu w usługę WaaS może okazać się dla przedsiębiorstwa doskonałym wyjściem i rozwiązaniem problemów z infrastrukturą sieciową. W ten sposób można również odciążyć działy IT od rozwiązywania bieżących problemów z siecią i zaangażować je w inne, bardziej pożyteczne dla organizacji działania.

Źródło

it-manager.pl