W dziedzinie nowoczesnych płatności mobilnych Polacy przodują nawet w skali światowej

 W dziedzinie nowoczesnych płatności mobilnych Polacy przodują nawet w skali światowej
Wnioski płynące z Finansowego Barometru ING 2015 jasno wskazują, jakie tendencje dominują wśród Polaków w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii. Jesteśmy coraz bardziej odważni i chętniej wykorzystujemy dobrodziejstwa płynące z postępu technologicznego, a przede wszystkim te unowocześnienia dotyczące płatności mobilnych i zakupów internetowych. A wszystko dlatego, że Polacy uwielbiają uproszczenia i łatwe rozwiązania, do których mobilne płatności zdecydowanie należą.

Aż 77% Polaków posiada urządzenia mobilne w postaci smartfona lub tableta. Wynik ten na tle państw europejskich nie jest zbyt wysoki, średnia na Starym Kontynencie wynosi 80%. Jednak spoglądając już na inne dane wyraźnie widać, że w dziedzinie płatności mobilnych zdecydowanie przodujemy. Aż 63% Polaków deklaruje, że używa gotówki rzadziej niż w 2014 roku. Dla porównania deklarację taką składa zaledwie 31% Niemców i 44% Brytyjczyków. Polacy zdecydowanie częściej wykorzystują posiadane urządzenia mobilne nie tylko do zabawy, ale właśnie do dokonywania płatności. Coraz bardziej powszechne staje się płacenie telefonem za bilet czy za parking. Telefon wśród Polaków coraz częściej łączy więc wiele funkcji, w tym także funkcję portfela. To jednak nie wszystko. Aż 26% Polaków korzystających z urządzeń mobilnych kupuje za ich pośrednictwem żywność. Ten wynik to prawdziwy sukces, jest najwyższy nie tylko w Unii Europejskiej, ale także wyższy niż w Australii czy w USA.

Co jednak bardzo istotne, z zamiłowaniem do nowoczesnych technologii idzie w parze także zdrowy rozsądek. Polacy są bardzo ostrożni jeżeli chodzi o płatności mobilne, w naszym kraju zdecydowanie częściej można spotkać się z posiadaniem osobnego konta, z niewielkim limitem transakcji, dedykowanym wyłącznie płatnościom mobilnym. Dojrzewa także sektor bankowości, który dostrzega bardzo poważne zagrożenia płynące z cyberprzestępczości. Jak zauważa Komisja Nadzoru Finansowego, warto nawet przyhamować z udostępnianiem kolejnych, nowoczesnych rozwiązań, by odpowiednio przygotować się do wyzwań, które stawia przed nami tak szybki postęp technologiczny.