Uprość i odnieś sukces

Rola kierownika projektu może być tak prosta lub skomplikowana jak chcemy. Jeśli chcemy odnieść sukces, sugeruję najprostsze podejście.

Zrozum swoje cele

Co masz do zrobienia? Jeśli nie możesz wyjaśnić projektu tak, by ktoś z zewnątrz go zrozumiał, pomyśl jeszcze raz. Łatwo jest utknąć w żargonie, akronimach i innych skomplikowanych rzeczach, których nikt spoza projektu nie zrozumie. Być może nie będziesz musiał nikomu wytłumaczyć swojej pracy, ale sam prosty fakt, że wiesz jak o niej opowiedzieć prostym językiem znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Jeśli nie rozumiesz celów w taki sposób, nie ważne jak zaawansowany jest projekt – powinieneś cofnąć się i uprościć sposób, w jaki opisujesz cele projektu. Może to pomóc, gdy będziesz musiał przetestować i ocenić swoje rozwiązania.

Pozwól zespołowi pracować

Zespół, który prowadzisz ma ci pomagać. Możesz wziąć na siebie najważniejsze zadania, ale za bardzo skomplikujesz swoją pracę, jeśli spróbujesz sam zrobić wszystko i nie dasz zespołowi dostatecznie dużo autonomii. Pozwól im pracować i ogranicz się do zarządzania projektem.

Nie przekraczaj budżetu

Projekt ma ustalony budżet, którego nie należy przekraczać. Nie jest to twoja osobista gotówka, ale nie oznacza to, że możesz sobie pozwolić na wydanie więcej, niż masz. Zawsze pamiętaj, że budżet to zwykłe pieniądze, a nie możesz wydać tego, czego nie masz. Oznacza to, ze powinieneś wcześniej planować wydatki i przygotować się na różne wypadki.

Skończ kiedy musisz

Pilnuj terminu zakończenia projektu. Brzmi to prosto, ale raczej nie będzie. Pomyśl, że twój projekt może być potrzebny do zakończenia następnego projektu. Jeśli termin zakończenia nie może być łatwo przesunięty, zrób wszystko co możesz aby go nie przekroczyć.

Ktoś potrzebuje twojej pracy

Kto będzie używał systemu lub procesu, nad którym pracujesz? Ktoś potrzebuje twojej pracy. Jeśli ją wykonasz, ułatwisz ich życie i pracę. Nie zapominaj o tym fakcie, ponieważ może być bardzo motywujący i pomóc lepiej wykonać projekt.

Ogłoś swoje rozwiązanie.

Kiedy wiesz już co musisz zrobić, nie bądź tajemniczy. Rozwiązanie powinno być jasno określone ludziom, którzy muszą o nim wiedzieć. Istnieje kilka korzyści, na przykład proces wyjaśniania rozwiązania innym może pomóc ci zdać sobie sprawę z rzeczy, o których wcześniej nie pomyślałeś. Może też pomóc twojemu szefowi i udziałowcom zobaczyć co robisz i przyjść do ciebie z pytaniami lub zadaniami, co pomoże ulepszyć projekt.