Umiarkowany optymizm w sektorze MŚP

pixabay.com
pixabay.com
Nastroje właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw są dość umiarkowane, a ich wizja przyszłości nie wykazuje zbytniego optymizmu. Nie widać też i wielkich obaw. Z jednej strony to dobrze, polscy przedsiębiorcy czują się całkiem pewnie na rynku. Z drugiej strony, brak optymizmu negatywnie wpływa na chęć inwestowania i rozwoju przedsiębiorców, co może powodować stagnację gospodarki.

Pierwsza edycja raportu „BZ WBK Monitor: MŚP teraz i w przyszłości”, przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie Banku Zachodniego WBK pokazuje, że 43% właścicieli firm kondycję swojego przedsiębiorstwa ocenia jako dobrą lub bardzo dobrą, 38% uważa swoją sytuację jako średnią, niestety aż 17% jest zdania, iż przedsiębiorstwo znajduje się w naprawdę złej kondycji. Najgorsza sytuacja panuje w mikroprzedsiębiorstwach, wśród których aż 20% wskazuje na bardzo złą lub złą sytuację. Ocena bieżącej sytuacji przedsiębiorstw wypada znacznie lepiej niż ocena prognozy na przyszłość. Choć połowa przedstawicieli MŚP oczekuje, że sytuacja w ich branży będzie stabilna, już tylko co piąty liczy na poprawę, podobnie co piąty boi się jej pogorszenia.

Na pytanie o czynniki pozytywnie wpływające na ocenę bieżącej sytuacji firmy przedsiębiorcy odpowiadali następująco: na pierwszym miejscu większość badanych wskazała płynność finansową, na drugim miejscu liczbę klientów, na trzecim sytuację na rynku. Z kolei czynnikiem, który zdaniem ankietowanych, najbardziej psuje nastroje dotyczące funkcjonowania firmy, jest działalność konkurencji. W sektorze MŚP wpływ konkurencyjnych przedsiębiorstw może być szczególnie silnie odczuwalny, dlatego też właściciele firm za największe zagrożenie uznali właśnie działalność innych podmiotów gospodarczych w swojej branży. Warto jednak pamiętać, że to właśnie konkurencja może stanowić najlepszy motor do działania i podnoszenia wartości swojego biznesu. Konieczność ciągłej rywalizacji z konkurencją może przynieść takie pozytywne rezultaty, jak wejście do świata online i nowoczesnych technologii, bądź konieczność otwarcia się na rynki międzynarodowe.

Ponad połowa przedstawicieli sektora MŚP oczekuje stabilnej koniunktury rynkowej w przyszłości. Jej poprawy lub pogorszenia spodziewa się taki sam odsetek przedsiębiorców – 20%. Z największym optymizmem w przyszłość patrzą właściciele średnich firm, zaś najgorsze nastroje panują w firmach zatrudniających od 10 do 49 pracowników, tylko co piąty właściciel uważa, że przyszłość okaże się dla nich bardziej kolorowa niż teraźniejszość. Na pytanie dotyczące czynników, które pozwoliłyby przedsiębiorcom w pełni rozwinąć skrzydła w przyszłości, wymieniano między innymi: wzrost obrotów (24% odpowiedzi), zmianę przepisów (12 %), dodatkowe fundusze (11%) oraz niższe podatki (10%).

Analiza raportu Banku Zachodniego WBK pokazuje, że przedsiębiorcy z polskiego sektora MŚP oceniają swoją pozycję jako całkiem dobrą, jednak wielu z nich brakuje odwagi i stabilności, aby móc w pełni zaangażować się w swój biznes przez co też niepewnie patrzą w przyszłość.

Źródło

preseedmag.pl