Udany debiut na NewConnect

NewConnect to świetny sposób na zdobycie pieniędzy zarówno dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność, jak i dla przedsiębiorstw, które potrzebują funduszy na konkretne projekty. To szansa na rozwój dla start-upów oraz firm z dłuższą historią.

Pomimo, że Alternatywny System Obrotu jest stosunkowo nową propozycją GPW, zyskał już sporą popularność wśród polskich przedsiębiorców. NewConnect powstał z myślą o dynamicznych firmach, którym zastrzyk kapitału otworzy możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w ich innowacyjności (np. IT, media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi). Dzięki wejściu na NewConnect można sporo zyskać, jest to jednak związane z pewnym ryzykiem. Jak je zminimalizować? Oto kilka rad:

  • Realna ocena potencjału


Realna ocena potencjału biznesowego to podstawa. Trzeba pokazać co spółka do tej pory osiągnęła i jakie ma plany. Jeśli chcemy zaistnieć na NewConnect powinniśmy przedstawić biznesplan, w którym uwzględnimy szczegółowe potrzeby kapitałowe. Każda decyzja podejmowana pochopnie niesie za sobą ryzyko niepowodzenia.

  • Mierzyć siły na zamiary


Wejście na NewConnectzwiązane jest z kosztami. I choć procedury są mocno uproszczone, to jednak zarówno przygotowanie do debiutu, jak i sama obecność na małym parkiecie wiąże się ze stałymi wydatkami. Dlatego mimo możliwości pozyskania kapitału dzięki obecności na parkiecie, trzeba na początek posiadać zabezpieczone środki na ten cel.

  • Dokładny research


Ważnym krokiem jest dokładne rozeznanie na rynku autoryzowanych doradców i animatorów rynku. Ich rola w przygotowaniach do debiutu i obecności na parkiecie jest niezwykle istotna. Obecnie na rynku działa ponad 90 autoryzowanych doradców (ich listę znajduje się na www.newconnect.pl). Są to biura maklerskie, kancelarie prawnicze, banki, firmy audytorskie czy doradztwa finansowego.

  • Brak nerwowych ruchów


Obecność na NewConnect wiąże się zawsze z ryzykiem niższego, względem rynku głównego, zainteresowania inwestorów, co przekłada się bezpośrednio na płynność papierów i ich wyceny. Idealnym rozwiązaniem jest szybkie pozyskanie inwestora instytucjonalnego, co podkreśla większą wiarygodność spółki.

Źródło