Trzy typy Product Managerów

pixabay.com
pixabay.com
Praca Product Managera nie należy do zajęć prostych. Osoba zajmująca takie stanowisko bardzo często musi być specjalistą w kilku dziedzinach, znać się na oferowanym produkcie, wiedzieć jak powstaje oraz odpowiednio zareklamować produkt końcowemu klientowi. Rzadko jednak można spotkać osoby, które są w stanie odnaleźć się we wszystkich tych obszarach, dlatego też coraz częściej wyróżnia się Product Managerów zorientowanych na konkretne cele, korzystających z pomocy innych osób i działów w firmie.

Profil stanowiska Product Managera bardzo często definiowany jest tym, jaki jest główny produkt oferowany przez przedsiębiorstwo. Różne typy produktów wymagają różnych kompetencji, dlatego też osoby odpowiedzialne za produkty w firmie muszą odpowiednio dostosować swoje umiejętności, a przede wszystkim doskonale znać się na tym, co firma oferuje.

Każdy Product Manager pracuje w środowisku ściśle definiowanym przez trzy płaszczyzny: technologię, użytkowników oraz biznes. Ten swojego rodzaju trójkąt produktowy wytycza granice, w których poruszają się kierownicy produktu, wskazując im kierunek działań. Zdaniem specjalistów „produkt to nie rzecz, ale rozwijający się związek między technologią, w której został stworzony, użytkownikami, którzy go używają, a firmą która finansuje jego budowę”. Znając więc te trzy podstawowe obszary, wokół których koncentruje się produkt, można wskazać trzy podstawowe typy Product Managera.

Product Manager zorientowany na użytkownika doskonale odnajduje się w kontaktach z drugą osobą, potrafi błyskawicznie zdefiniować potrzeby i problemy klienta, z łatwością buduje relacje na linii klient – produkt. Tego typu kierownicy produktów najlepiej czują się w sektorze B2C.

Product Manager zorientowany na rozwój biznesu ma za zadanie przefiltrować wszystkie pomysły i wybrać te, które dają największą szansę na odniesienie sukcesu. Taka osoba musi być w stanie połączyć informacje zwrotne płynące od klientów z zagadnieniami technicznymi, które wspólnie tworzą strategię biznesową. Tego typu kierownik produktu najlepiej odnajdzie się pracując w sektorze B2B.

Trzeci typ Product Managera to ten zorientowany na rozwój technologii. Osoba na takim stanowisku odpowiedzialna jest za zbieranie informacji od klientów oraz feedback’u z rynku. Dzięki tak zgromadzonym danym Product Manager jest w stanie stworzyć konkurencyjny produkt, odzwierciedlający potrzeby użytkowników. Kierownicy produktu zorientowani na rozwój technologii odnajdą się w pracy w sektorach B2C oraz B2B, szczególnie w branżach związanych z innowacyjnością.

Trudno o Product Managera, który będzie w stanie odnaleźć się we wszystkich trzech obszarach. Dlatego też ważne jest zastanowienie się, który obszar jest najbliższy i w którym praca sprawia największą przyjemność. W pozostałych obszarach warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Wykorzystanie maksimum swoich możliwości w jednym z trzech obszarów przyniesie organizacji najwięcej korzyści, pomagając uniknąć rozmycia obowiązków, przy jednoczesnym zaangażowaniu w projekt większej liczby osób, służących swoją wiedzą i doświadczeniem.

Źródło

productvision.pl