Transport w magazynach coraz bardziej zautomatyzowany

 Transport w magazynach coraz bardziej zautomatyzowany
Procesy logistyczne zachodzą w każdym magazynie. Zazwyczaj ich głównym celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz skrócenie do minimum czasu przebywania towaru w magazynie. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, istnieje mnóstwo nowoczesnych technologii, dzięki którym cele te udaje się osiągnąć. Automatyczne systemy transportu są jednym z rozwiązań.

Nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na dobudowanie nowej powierzchni magazynowej, bądź wynajęcie kolejnego magazynu. Przeważnie przedsiębiorstwa muszą radzić sobie z tym, co mają. Dlatego też coraz częściej stawiają na nowoczesne, zautomatyzowane procesy magazynowania, które pozwalają wykorzystać niemalże każdy skrawek powierzchni w magazynie. Podstawą funkcjonowania każdego, dobrze zorganizowanego centrum dystrybucyjnego jest bowiem sprawna kompletacja.

Optymalizacja tego newralgicznego elementu magazynowania jest możliwa dzięki stosowaniu systemów transportu poziomego, które wykorzystywane są do połączenia kilku oddalonych od siebie stref magazynowych (na przykład łączą strefę przyjmowania ze strefą zbierania i wysyłania). Zastosowanie różnego rodzaju przenośników wałkowych czy taśmowych pozwala przede wszystkim skrócić czas transportu towaru z jednej części magazynu do drugiej, zmniejsza również ryzyko jego uszkodzenia. Z kolei systemy pionowe transportu doskonale zdają egzamin w pomieszczeniach wysokich, gdzie trzeba wykorzystać gabaryty magazynu od podłogi aż po sufit. Przenośniki pionowe oparte na solidnej konstrukcji, wykorzystującej łańcuchy w celu unoszenia bardzo ciężkich ładunków, w sprawny i szybki sposób komunikują linie na różnych poziomach. Co więcej, współcześnie oferowane maszyny transportowe mają zdecydowanie większą wydajność przy jednocześnie zmniejszonej awaryjności. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą uniknąć kosztów związanych z przestojami, wynikającymi z konieczności napraw i modernizacji sprzętu.

Wykorzystanie automatycznych linii transportu coraz częściej odgrywa kluczową rolę w procesach logistycznych. Uzupełniają one produkcję, przemieszczają towar, przez co przyczyniają się nie tylko do zwiększenia wydajności procesów magazynowo-produkcyjnych, przyspieszają również dostawę gotowych wyrobów bezpośrednio pod miejsce załadunku. Jak twierdzą specjaliści z branży logistycznej „Transport wielopoziomowy w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia swobody inwestycji i wprowadzania nowych rozwiązań, w których ograniczona przestrzeń przestaje być problemem” .

Źródło

logistyka.net.pl