Transport własny czy zlecony?

pixabay.com
pixabay.com
Wielu drobnych przedsiębiorców często staje przed dylematem, czy transport swoich produktów realizować w zakresie własnych możliwości, czy jednak zlecić tę usługę profesjonalnej firmie logistycznej. Aby właściwie odpowiedzieć na to pytanie i dokonać odpowiedniego wyboru należy gruntownie przemyśleć sprawę i rozpatrzyć ją na wiele sposobów. Analizując wszystkie za i przeciw łatwo można dojść do wniosku, która opcja będzie dla firmy korzystniejsza.

Zgodnie z danymi z GUS-u, w 2013 roku w Polsce zarejestrowanych było 190,3 tysiąca ciężarówek, realizujących transport dla klientów oraz 118,2 tysiąca ciężarówek użytkowanych na potrzeby własne. Jak więc widać, wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne realizowanie usług transportowych i logistycznych. Czy zawsze im się to opłaca?

Analizując za i przeciw własnego transportu warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na koszty. Oczywistym jest, że duża firma może pozwolić sobie na samodzielne realizowanie transportu, jednak w przypadku drobnych przedsiębiorstw koszty związane z utrzymaniem nawet niewielkiej floty mogą okazać się już zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Wtedy też warto pomyśleć nad poszukaniem przewoźnika, który za przystępne pieniądze zrealizuje usługę logistyczno-transportową.

Kolejnym aspektem wartym rozważenia jest kwestia kontroli. Prowadząc niewielką firmę właściciel, na ogół, jest w stanie mieć kontrolę nad wszystkimi pracownikami, także nad kierowcami firmowej floty. Jednak gdy firma się rozrasta, trudno już „utrzymać wszystkich w ryzach”, także i kierowców. W takim przypadku pomocne mogą okazać się rozwiązania profesjonalnych firm spedycyjnych, które są w stanie na bieżąco śledzić poczynania kierowców, ich położenie, a nawet aktualny stan zbiornika paliwa. Dzięki takim rozwiązaniom można ograniczyć ryzyko popełnienia nadużyć przez kierowców do minimum.

Jeszcze jeden, dość istotny aspekt do rozważenia to ryzyko związane z transportem. Na przewożony towar czyha wiele niebezpieczeństw, w tym ryzyko uszkodzenia lub kradzieży. Realizując transport samodzielnie przedsiębiorca całą odpowiedzialność bierze na siebie. Decydując się na zlecenie usługi zewnętrznej firmie, odpowiedzialność za ewentualne uszczerbki spada na przewoźnika. Z uwagi na fakt, iż zazwyczaj firmy takie posiadają dobre warunki ubezpieczeń, szanse na uzyskanie ewentualnego odszkodowania są większe niż podczas samodzielnego realizowania transportu.

Warto również zwrócić uwagę na wiele dodatkowych korzyści, jakie oferują profesjonalne firmy transportowe swoim klientom. Często mogą oni liczyć na specjalnie dedykowane pakiety usług, preferencyjne warunki ubezpieczeń lub usługi łączone. Biorąc to pod uwagę może okazać się, iż wcale nie opłaci się oszczędzać na realizowaniu transportu samodzielnie. Jednak taką decyzję każdy przedsiębiorca musi podjąć samodzielnie. Rozważenie jej pod kątem powyższych czynników może mu ją tylko ułatwić.

Źródło

finelog.pl