Testy kompetencyjne a rekrutacja

 Testy kompetencyjne a rekrutacja
Internet został zalany falą nagłówków zaczynających się od słów „Sprawdź, czy...”. Można sprawdzić swoją wiedzę na różne tematy, poziom inteligencji czy nawet trafność w wyborze partnera. Czy można wśród nich znaleźć testy, które oprócz walorów rozrywkowych będą w stanie wygenerować dane, które wpłyną na nasze życie? Okazuje się, że tak! Popularność testów coraz częściej wykorzystują rekruterzy.

Strony zajmujące się generowaniem testów online odnotowują bardzo wysokie statystyki. Siłą przyciągającą do nich internautów są przede wszystkim chwytliwe tematy i ciekawość. Mają jednak jedną wadę – ulotność. Wzbudzają emocje i znikają w momencie opuszczenia strony, nie przynosząc tym samym żadnych dalszych korzyści. Strukturę tej metody badawczej coraz częściej wykorzystują HR-owcy podczas rekrutacji kandydatów online.

Testy kompetencyjne i osobowościowe wykorzystywane w procesie selekcji kandydatów mają same plusy. Pozwalają zaoszczędzić czas i koszty poniesione podczas przygotowania pierwszego etapu rekrutacji odbywającego się tradycyjną metodą. Dzięki redukcji pracy operacyjnej do minimum dział HR może tym samym skupić się na kolejnych, ważniejszych działaniach. Wstępna eliminacja na podstawie wypełnionego przez aplikujących testu wyklucza też tych, którzy nie są na tyle zdeterminowani, by zająć stanowisko. Trend ten spotyka się wśród pracodawców z coraz większym zainteresowaniem.

Jako potencjalny pracownik warto śledzić te zmiany w rekrutacji, by nie dać się zaskoczyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rodzaje testów są zależne od stanowiska na jakie kandydujemy. Pracodawca może chcieć sprawdzić tylko te zdolności, które szczególnie go interesują – analityczne, werbalne czy logiczne. W testach analitycznych częstą praktyką jest analizowanie wykresów i interpretacja wyników, w werbalnych sprawdza się pamięć i czytanie ze zrozumieniem, a metodyka logicznych zbliżona jest do testów mierzących IQ – decydowanie, który z obrazków pasuje do algorytmu. Co więcej, większość testów ma swoje ograniczenia czasowe. To, że z udzieleniem odpowiedzi nie zmieścimy się w czasowym limicie, jest dla pracodawcy wskazówką dotyczącą naszej organizacji pracy.

Wszystkie testy kompetencyjne mają jedną wspólną cechę – generują raport, na podstawie którego można przeanalizować odpowiedzi pod wybranym kątem i porównać je z wynikami innych. By wypaść dobrze, zaleca się ograniczenie stresu i maksymalne osiągnięcie skupienia na udzieleniu odpowiedzi. Przewagę daje też praktyka – by nabyć wprawę w rozwiązywaniu tego typu testów, warto poćwiczyć na wersjach demonstracyjnych udostępnianych często na stronach firm.

Źródło

hrstandard.pl