Szyfrowanie stron sklepów internetowych

pixabay.com
pixabay.com
W pierwszych miesiącach bieżącego roku planowane jest wdrożenie najnowszej aktualizacji przeglądarki internetowej Chrome. 56 wersja popularnej przeglądarki będzie miała kluczowy wpływ na sposób wyświetlania się wszystkich stron www i sklepów internetowych, na których umieszczone są formularze do pozostawiania danych osobowych. Oznacza to między innymi, iż strony nie używające szyfrowania HTTPS zostaną oznaczone jako niebezpieczne.

Przeglądarka internetowa Chrome jest aktualnie najpopularniejszą witryną wybieraną przez użytkowników Internetu. Pod koniec 2016 roku posiadała ona prawie 60% udziału w ogólnoświatowym rynku przeglądarek internetowych. Pozostałe przeglądarki, według różnych rankingów, posiadały około 22% udziałów (Internet Explorer), bądź 14 % (Firefox). Widać więc wyraźnie, jak potężną przewagę ma Chrome oraz jak dużą popularnością cieszy się wśród użytkowników. Nie należy więc bagatelizować najnowszej aktualizacji, gdyż może mieć ona kluczowy wpływ na wizerunek strony www lub portalu sklepu internetowego.

Aktualizacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników, poprzez informowanie o wejściu na stronę nie korzystającą z szyfrowania HTTPS. Po otworzeniu takiej witryny, odwiedzjący zobaczy rzucający się w oczy komunikat, iż strona nie jest bezpieczna ze względu na brak szyfrowania. Wybór, czy pozostać na stronie i skorzystać z usług danej platformy, należeć będzie już tylko do użytkownika. Niemniej jednak, strona internetowa, nieposiadająca szyfrowania, może stracić bardzo dużo w oczach klientów, wiele osób, widząc komunikaty odnośnie zagrożeń, szybko porzuca stronę, obawiając się popularnych ostatnimi czasy ataków hackerskich bądź upublicznienia danych osobowych. Utrata wiarygodności wśród klientów, także tych potencjalnych, może wiele kosztować, w szczególności sklepy internetowe, dla których sprzedaż stanowi jedyne źródło utrzymania.

A wystarczy zainwestować niewielkie pieniądze i zakupić certyfikat SSL, dzięki któremu strona internetowa stanie się bezpieczna, zyska na wiarygodności w oczach odwiedzających. Należy również pamiętać, iż samo wykupienie certyfikatu nie wystarczy. Trzeba go jeszcze zainstalować na serwerze i to w taki sposób, by objął on wszystkie podstrony witryny. W przeciwnym razie strona dalej może widnieć jako niebezpieczna. Jednak sprawy techniczne warto pozostawić specjalistom, na przykład właścicielom firm hostingowych, w której utrzymywany jest serwer.

Najnowsze komunikaty płynące z Google mówią jednak nie tylko o korzyściach związanych z bezpieczeństwem. Tylko strony szyfrowane za pomocą SSL mają szanse zyskać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto więc „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” i zawczasu przygotować witrynę internetową do najnowszej aktualizacji, zyskując przy tym podwójnie.

Źródło

nf.pl