Strategia omnichannel niezbędna firmom i klientom

 Strategia omnichannel niezbędna firmom i klientom
Dla dzisiejszego konsumenta zakupy muszą być procesem szybkim, wygodnym, a przede wszystkim możliwym do zrealizowania w każdym miejscu i o każdej porze. Mobilność jest w dzisiejszych czasach terminem odmienianym przez wszystkie możliwe przypadki, dla firm niezwykle istotne jest, aby stale być dostępnym dla klienta, najlepiej na wiele różnych sposobów. Strategia omnichannel jest więc tym rozwiązaniem, na które muszą postawić perspektywicznie patrzący menadżerowie.

Omnichannel to w najprostszym tłumaczeniu wielokanałowość. W odniesieniu do biznesu, owa wielokanałowość przejawia się w szeroko pojętym dostępie do ofert i usług, dającym klientom możliwość zapoznania się z propozycją firmy, dokonania zakupu w odpowiadający im sposób. Za omnichannel uznać należy przede wszystkim posiadanie własnej witryny internetowej, jak również sklepu internetowego, w przypadku firm handlujących swoimi usługami. Co więcej, strony i sklepy internetowe muszą być również przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych, coraz większa liczba zakupów dokonywana jest właśnie poprzez tablety i smartfony. Kolejny, niezwykle istotny element omnichannel to obecność w mediach społecznościowych. Odpowiedni przekaz, prezentujący ofertę w sposób atrakcyjny, to jeden z kluczowych elementów reklamy, za którym idzie zwiększona sprzedaż, promocja marki, budowanie lojalności i zdobywanie sympatii klientów.

Jednak strategia omnichannel to nie tylko wielokanałowa sprzedaż i obecność na portalach społecznościowych. To również współpraca i integracja wszystkich kanałów działalności organizacji, wzajemne wspieranie się i wymiana informacji. Kluczowe jest to, aby klient nie otrzymywał różnych informacji na temat konkretnej usługi danej firmy, korzystając z różnych źródeł. Przykładowo, informacja o cenie produktu musi być spójna we wszystkich środkach przekazu, z których korzysta firma. Konsument, znajdujący reklamę produktu na portalu społecznościowym, odwiedza witrynę sprzedawcy, ale by upewnić się o słuszności wyboru, udaje się również do sklepu stacjonarnego, bądź dzwoni na infolinię. We wszystkich tych miejscach musi otrzymać jednakową informację, co tylko zachęci go do dokonania zakupu. Podobnie jest z dostępnością usługi. Nie jest zadaniem klienta zabawa w detektywa, poszukującego miejsca, gdzie może nabyć dany produkt. Informacja ta musi być przejrzysta i spójna we wszystkich kanałach komunikacji z konsumentem.

Aby osiągnąć ten cel, firmy muszą nauczyć się funkcjonować we współczesnym świecie, niejako „wejść w skórę swojego klienta”. W większych organizacjach konieczna jest również współpraca wszystkich działów, w tym działu marketingu, komunikacji, zarządzania i logistyki. Omnichannel to ogromna szansa dla firm z wielu branż, informacja to dziś jeden z kluczowych towarów, którym obraca się na co dzień. Ważne, by była szeroko dostępna, atrakcyjna, spójna i przekazana w odpowiedni sposób.

ŹRÓDŁA

pb.pl

unity.pl