Storytelling, czyli jak sprzedać swój produkt

 Storytelling, czyli jak sprzedać swój produkt
Rosnąca konkurencja na rynku, zwiększające się wymagania klientów, chęć zaistnienia i osiągnięcia sukcesu, to wszystko sprawia, że właściciele firm poszukują przeróżnych metod, aby zwiększyć sprzedaż i być lepszym od konkurencji. Storytelling jest jedną z tych technik, które mogą zagwarantować powodzenie produktu i zaistnienie w oczach klienta. Jak opowiedzieć dobrą historię o swojej firmie?

Rozpoczęcie prezentacji swojego produktu lub usługi od słów „Wyobraźmy sobie, że…” może być doskonałym wstępem do interesującej opowieści, której z przyjemnością wysłucha każdy klient. Storytelling, jak sama nazwa wskazuje, jest taką bajką dla dorosłych przedsiębiorców, którym zależy na jak najlepszej pozycji swojej firmy. Era nudnych, mało efektywnych prezentacji powoli mija, dziś należy szukać innych rozwiązań, które będą w stanie wyróżnić organizację spośród tłumu konkurencji. Przedstawienie swojej firmy i jej oferty w ciekawy sposób ma kilka podstawowych zalet:

- większe rozumienie przekazu – podawanie realnych przykładów z życia wziętych pomoże potencjalnemu klientowi lepiej wczuć się w sytuację, zachęci go do zostania prawdziwym klientem, który, tak jak inni, będzie mógł cieszyć się nabytym produktem lub usługą.

- siła perswazji – słuchacza nie należy na siłę przekonywać i namawiać. W większości przypadków odniesie to odwrotny skutek do zamierzonego. Podając logiczne argumenty, okraszone ciekawymi przykładami, klient sam dojdzie do wniosku, że warto rozpocząć współpracę.

- zwiększone zaangażowanie odbiorcy – poprzez poruszenie wyobraźni słuchacza, storytelling pozwala na budowanie więzi emocjonalnej, dzięki której klient lepiej zapamięta firmę i jej ofertę, będzie bardziej się z nią utożsamiał.

- wizerunek doświadczonego mówcy – opowiadając historię swojej firmy, mówca staje się autentyczny, będzie odbierany jako autorytet w swojej dziedzinie, znawca, któremu faktycznie należy zaufać.

Co więcej, budując opowieść o swojej marce, należy w niej aktywnie umiejscowić słuchacza, uczynić go jedną z postaci. Opowiedziana w ten sposób historia połączy obie strony rozmowy, zapadnie w pamięci, będzie autentyczna, oryginalna i indywidualna. Wszystko to, podczas podejmowania przez potencjalnego klienta ostatecznej decyzji, może okazać się kluczem do sukcesu i wygrania z resztą konkurencji. By jednak historia okazała się skuteczna, należy odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim trzeba znać doskonale swoją firmę i prezentowany produkt, by historia nie przybrała charakteru zmyślonej bajki. Ważne jest również ukazywanie pozytywnych emocji, zaangażowania i ekscytacji tym, co opowiadamy. Należy także dać słuchaczowi przestrzeń do własnej interpretacji, nie narzucać mu gotowych wniosków, a jedynie odpowiednio nakierować.

Tak opowiedziana historia to doskonała alternatywa dla sztampowych i żmudnych prezentacji. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci, aby z niczym niewyróżniającej się firmy, stać się bohaterem niezapomnianej historii, która otworzy drzwi do udanej współpracy.

Źródło

ark-doradztwo.pl