Start-uopwcy i freelancerzy na rynku pracy

 Start-uopwcy i freelancerzy na rynku pracy
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie – widać to szczególnie na przykładzie osób wybierających pracę na własny rachunek. Start-upowcy i freelancerzy stanowią coraz większą część siły roboczej.

Według prognoz w 2020 r. odsetek tej grupy zawodowej będzie stanowił w USA aż 40%. W Polsce sytuacja wygląda podobnie – mamy zarejestrowanych prawie 3 mln (2,994 mln w listopadzie 2015 r.) jednoosobowych firm. 71% z nich w ankiecie dla Idea banku przyznało, że w obecnym roku spodziewają się wzrostu obrotów. Dokładnie rok temu taki optymizm deklarowało tylko 63% przedsiębiorców. W kwestii planowanych inwestycji także wiele się zmieniło – w 2015 deklarowało je 67% freelancerów, a obecnie 72%.

Publikacja „Polskie start-upy. Raport 2015” mówi o 2,4 tys. tego typu działalności. Co trzecia taka firma odnotowuje roczny wzrost przychodów rzędu ponad 50%, a co piąta – ponad 100%. Co więcej, ponad 50% ankietowanych twierdzi, że oferowany przez nich produkt lub oferta to innowacja na międzynarodową skalę. Wyniki raportu podają, że właśnie połowa polskich start-upów prowadzi działalność eksportową. Co druga pośród tych firm za granicą realizuje połowę swojej sprzedaży. Takiemu rynkowi sprzyjają technologie – dziś firmy nie potrzebują dobrej lokalizacji, by odnieść sukces. Prowadzą własną działalność z dowolnego miejsca na ziemi.

Freelancerom i start-upowcom wiatru w żagle dodaje dostęp do dofinansowania. W 2016 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje przeznaczyć na rozwój mikroprzedsiębiorstw aż 8 miliardów złotych, a rząd, a ramach projektu „StartinPoland” - 100 milionów rocznie. Piotr Kania z GFT Polska zaznacza, że samo dofinansowanie to zbyt mało – potrzebne jest jeszcze wsparcie merytoryczne dla młodych przedsiębiorców, by dobrze zainwestowane fundusze mogły zaprocentować.

W prowadzeniu start-upu czy własnej działalności szczególnie ważne są działania coworkingowe, często wychodzące poza aspekty ekonomiczne. Model coworkingowy, popularny na świecie (pracuje w nim już ponad pół miliona osób) daje szansę na stałe poszerzanie kontaktów, i wymianę usług. Wiele dużych firm wprowadza do swojej oferty cykliczne spotkania i warsztaty, które pozwalają niedoświadczonym w branży start-upowcom zdobyć praktyczne umiejętności.

Źródło

isbhandel.pl