Sprzedaż tabletów wzrasta

 Sprzedaż tabletów wzrasta
W roku 2013 sprzedanych zostanie 2,5 razy więcej tabletów niż rok temu, prognozuje GfK Polonia. Obecnie sprzedaż tabletów i laptopów jest na podobnym poziomie. Jak co roku producenci wiążą wielkie nadzieje z okresem rozpoczęcia nowego roku szkolnego, jednakże wrzesień nie przyniósł znaczącego wzrostu w sprzedaży.Dyrektor generalny Lenovo Polska, Andrzej Sowiński mówi: ”Trend wzrostowy widoczny jest od pewnego czasu, ale w tej chwili widać kumulację – wzrost sprzedaży tabletów osiąga swój szczyt”. Poprzez 2,5-krotny wzrost sprzedaży tabletów, na poziomie przekraczającym milion rocznie, rynek wzrasta.

Dane GfK Polonia potwierdzają, że coraz więcej użytkowników wybiera tablet zamiast laptopa. W tym roku w segmencie komputerów przenośnych zaobserwować można spadek od 3 do 5 %.

Po raz pierwszy sprzedaż tabletów była większa od sprzedaży komputerów przenośnych w maju. Maciej Piekarski, IT Product Manager z GfK Polonia twierdzi, że wynika to z popularności tabletów jako prezentu komunijnego. Tak więc w roku 2013 sprzedaż laptopów i tabletów będzie na porównywalnym poziomie, natomiast za rok tablety zdominują rynek.

– Trudno prognozować co będzie w 2014 roku, bo to są rynki bardzo dynamiczne. Nie spodziewam się jednak radykalnej zmiany na rynku komputerów mobilnych – przewiduje Piekarski. – Sprzedaż tabletów będzie rosła, ale niemożliwe jest powtórzenie tegorocznych wzrostów. Spodziewam się około 50-60 proc. wzrostu. Możemy założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że w przyszłym roku tabletów sprzeda się więcej niż komputerów przenośnych.'

Obecnie największym dostawcą komputerów przenośnych w Polsce jest Lenovo. Dyrektor generalny firmy nie martwi się o sprzedaż laptopów „Sporo użytkowników zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. Natomiast duża część powróci jednak do korzystania z laptopa jako podstawowego narzędzia, lub będzie wykorzystywać obydwa urządzenia. Na tablecie ciężko jest tworzyć profesjonalny kontent” – mówi Andrzej Sowiński.

Najczęściej kupowane są tablety z ekranem 7-calowym, a rosnący popyt sprawia, że ceny spadają. Część rynku to tablety tańszych marek, tzw. B-brandów, które sprawiły, że ceny markowych urządzeń również spadły.

Źródło

wiadomosci.nf.pl