Sposób na bezpieczny e-biznes

 Sposób na bezpieczny e-biznes
Eksperci zgodnie twierdzą, że biznes w sieci to przyszłość. Daje możliwość docierania do ogromnej liczby klientów i perspektywę generowania dużych zysków. Niestety niesie też ze sobą szereg poważnych zagrożeń, dotyczących bezpieczeństwa. Jak ich uniknąć?

Aby pokonać wroga, trzeba go najpierw poznać. Dlatego analiza ryzyka i identyfikacja potencjalnych problemów to rzecz kluczowa podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Co musisz zrobić, by Twój e-biznes był bezpieczny?

Zadbaj o serwer – by ograniczyć do minimum ryzyko związane z dostępem do serwera niepowołanych osób, kradzieżą, zalaniem lub pożarem urządzenia, można rozważyć tzw. kolokację, czyli umieszczenie własnego serwera w serwerowni zewnętrznego dostawcy. Dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza w przypadku szybkiego wzrostu liczby klientów) są również usługi świadczone w modelu chmury obliczeniowej, która pozwoli na elastyczne dostosowanie infrastruktury do bieżącego obciążenia

Zrób wszystko, by internet nie padł – kwestia skalowalności dotyczy też łącza internetowego, zarówno zapewniającego dostęp do internetu serwerowi, jak i komputerom używanym w firmie. Poza zapewnieniem odpowiedniej przepustowości, sprawdź swoje przygotowanie na ewentualne awarie i upewnij się, że dysponujesz rezerwowym łączem. W wypadku firmy może to być mobilny dostęp do internetu, oparty na usługach operatorów sieci komórkowych.

Pamiętaj o kopiach zapasowych – możliwość szybkiego odzyskania danych jest newralgicznym punktem prowadzenia działalności e-biznesowej. Twórz więc zapasowe kopie danych. Jeśli współpracujesz z zewnętrznym dostawcą, dowiedz się jak wygląda procedura odzyskiwania danych i jak często sporządzane są kopie zapasowe.

Regularnie aktualizuj – by ustrzec się przed atakami hakerów, należy regularnie aktualizować oprogramowanie. Luki w systemach operacyjnych, bazach danych i programach mogą stanowić poważne zagrożenie atakiem ze strony cyberprzestępców.

Źródło

„Biznes w sieci. Poradnik”, nr 02/2013