Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa poszukiwani

 Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa poszukiwani
Firma Intel Security, współpracując z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych opublikowała raport „Hacking the Skills Shortage”. Aż 82% respondentów uważa, że istnieje niedobór talentów w zakresie cyberbezpieczeństwa. 71% z nich sądzi, ze ten deficyt odpowiedzialny jest za bezpośrednie szkody w firmach – łatwych celach dla hakerów.

W branży IT od lat wolne wakaty nie są obsadzane przez specjalistów. Okazuje się, że najbardziej poszukiwanymi ekspertami z sektora informatycznego są ci specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie. 53% ankietowanych uważa, że niedobór specjalistów z tej dziedziny jest większy niż niedobór talentów w całym IT. James A. Lewis, wiceprezes i dyrektor ds. programu technologii strategicznych w Centrum CSIS mówi o braku specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa jako o globalnym problemie. Deficyt tych ekspertów przekłada się bowiem na skutki w postaci kradzieży danych osobowych czy własności intelektualnej.

W zeszłym roku tylko na terenie Stanów Zjednoczonych brakowało 209 tysięcy specjalistów w sektorze bezpieczeństwa. 25% ankietowanych było zdania, że jego organizacja utraciła ważne dane właśnie z powodu deficytu osób posiadających umiejętności ich zabezpieczania. Nic jednak nie wskazuje na to, by niedobór ten miał się w najbliższym czasie zmniejszyć. Eksperci alarmują, że do 2020 roku wolnych pozostanie jeszcze 15% stanowisk.

Wynagrodzenie przyszłego specjalisty w branży bezpieczeństwa w sieci jest głównym czynnikiem motywującym kandydatów podczas procesu rekrutacji. Osoby na tym stanowisku nie mają powodów do narzekań – ich średnia pensja jest średnio 2,7 razy większa niż średnie wynagrodzenie w kraju. Równie często pracowników motywują też szkolenia i możliwości rozwoju – brak tych czynników połowa określa jako przyczyny rezygnacji z pracy.

Arkadiusz Krawczyk, menadżer regionalny w Intel Security Poland twierdzi, że mimo burzliwych dyskusji na temat przeciwdziałania naporowi cyberataków żaden z sektorów nie podejmuje konkretnych działań. Rozwiązaniem problemu mogą być nowe modele edukacji bazujące na szkoleniach i narzędzia wspomagające automatyzację. Okazuje się bowiem, że umiejętności z zakresu walki z kradzieżą danych są dziś dużo cenniejsze niż umiejętności miękkie.

Źródło

pulshr.pl