Social media w służbie e-commerce

 Social media w służbie e-commerce
Aż 84 procent sklepów wykorzystuje serwisy społecznościowe do wsparcia sprzedaży online - tak wynika z badania „Co nakręca e-commerce”, przeprowadzonego już po raz trzeci przez Cube Research. Okazuje się jednak, że polscy przedsiębiorcy e-commerce wciąż nie wykorzystują w pełni potencjału, jaki tkwi w social mediach.

W badaniu udział wzięło 463 przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe. Wśród mediów społecznościowych, największą popularnością wśród usługodawców e-commerce cieszy się Facebook (90%). Około 28% przedsiębiorstw zdecydowało się na komunikację za pośrednictwem kanału video i sięgnęło po narzędzia oferowane przez YouTube. Twitter wydał się odpowiednim medium w przekonaniu jednej piątej respondentów, natomiast Pinterest i Google+ to platformy, z których obecnie korzysta odpowiednio 14% i 11% usługodawców. Na końcu rankingu znalazła się Nasza Klasa, której udział osiągnął 4%.

Słaba komunikacja z użytkownikami

Mimo deklaracji zaangażowania w działania na portalach społecznościowych, z badania wynika, że właściciele sklepów nie dbają dostatecznie o komunikację z użytkownikami portali społecznościowych. Zgodnie z przedstawionymi statystykami przedsiębiorcy e-commerce odpowiadają jedynie na 47% postów na swoich fanpage’ach w serwisie Facebook oraz nie planują odrębnego budżetu na social media (jedynie 6% respondentów przyznało się do planowania takich wydatków).

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów

Prognozy rynkowe są jednoznaczne - w 2014 roku rosnąca świadomość oraz wymagania e-konsumentów spowodują, że konieczna będzie bardziej dopasowana do potrzeb i oparta na analizie historii zakupowej komunikacja z klientem. Nie można bagatelizować tego, że w 2013 roku około 60% badanych internautów zadeklarowało, że śledzi ulubioną markę w sieci aby otrzymywać informacje o produkcie i rabatach. Ponadto, należy pamiętać, że social media stanowią dla potencjalnego klienta sklepu istotny kanał informacyjny, ponieważ oferują możliwość szybkiego pogłębienia wiedzy za pomocą wyszukania opinii znajomych czy odnalezienia opisów czy filmów z produktem. Wdrożenie odpowiednich narzędzi zarządzania marketingiem w obszarze mediów społecznościowych powinno być zatem jednym z priorytetowych założeń dla przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wprowadzenie tego typu rozwiązań w odniesieniu do ich działalności.

Źródło

media.grupa365net.pl