Siedem sekretów skutecznego brandingu

Na rynku istnieje tysiące podobnych przedsiębiorstw. Przetrwają tylko te, które będą potrafić zbudować silną markę.

Branding to technika kreowania marki i budowania w umysłach odbiorców jak najlepszego wizerunku konkretnej instytucji, osoby czy przedsiębiorstwa. Marka zaś jest "oknem", przez które firma prezentuje się swoim klientom. Co zrobić, by odbiorca zatrzymał się przy nim na dłużej? Jak zbudować silną markę? Oto kilka rad:
  1. Odkryj mocne strony – musisz mieć świadomość podstawowych wartości, plusów firmy, a następnie powinieneś połączyć to z tym, jak chcesz by instytucję postrzegali odbiorcy. Innowacyjność, obsługa klienta, wartości ekologiczne, wysokiej klasy specjaliści – to wszystko może wyróżniać Twoją firmę spośród konkurencji. Od Ciebie zależy, które cechy Twojego przedsiębiorstwa będą najbardziej eksponowane.
  2. Dbaj o dobre relacje z klientami – nie traktuj ich instrumentalnie i masowo. Ludzie doceniają sympatię i indywidualne podejście. Pozwala to na stworzenie więzi. Zadowolony klient nie tylko znowu skorzysta z naszych usług, ale też przekaże pozytywne opinie na temat firmy naszym potencjalnym klientom.
  3. Zadbaj o stronę wizualną – zapadająca w pamięć nazwa, dobrze dobrane hasło reklamowe i oczywiście starannie sporządzona, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych odbiorców, strona internetowa, to tylko niektóre z narzędzi pozwalających zrobić dobre pierwsze wrażenie.
  4. Zatrudnij odpowiednich ludzi - nawet najpiękniejsze logo czy wnętrze firmy nie zatrzyma klientów na dłużej, jeżeli firma nie oferuje wysokiej jakości produktów czy usług. Mogą to zagwarantować profesjonaliści, ludzie z pasją, którzy za tym wszystkim stoją. Właściwie dobrany zespół to podstawa.
  5. Buduj świadomość marki w social mediach – dzięki takim serwisom jak Facebook, firmy mogą nawiązać kontakt z klientem na bardziej ludzkim poziomie. Klienci, którym podobają się produkty, chętnie podzielą się swoimi pozytywnymi opiniami z przyjaciółmi i innymi miłośnikami marki. Potencjalny nabywca może też przekazać, czego oczekuje od firmy oraz co mu nie odpowiada. To istotny element budowania zaufania klienta, który otrzymuje jasny komunikat: "Jestem ważny dla tej firmy".
  6. Pamiętaj, że przekaz musi być jasny i spójny – o marce firmy mówi wszystko to, co jest z firmą związane. Począwszy od prostej wizytówki, poprzez stronę internetową, ogłoszenia w gazecie, szyld, logo, po wystrój wnętrza. Także pracownicy - jaki mają dress code i jaka jest kultura organizacji. Wszystkie komunikaty, jakie firma wysyła w świat muszą ze sobą współgrać. Tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt.
  7. Nie spoczywaj na laurach – jeżeli chcesz, by Twoja firma była w czołówce, nie możesz przestać jej rozwijać. By utrzymać pozycję lidera lub prześcignąć konkurencję, trzeba ciężko pracować. Powinieneś dbać o stałych klientów, ale też poszukiwać, a następnie utrzymywać przy sobie nowych odbiorców i poszerzać grupę osób znających i polecających konkretną markę.


ŹródłaManager, Luty (2/2013)