Sezon na pracę wakacyjną

 Sezon na pracę wakacyjną
Ranking prac wakacyjnych opracowany przez Work Service S.A., prezentuje najpopularniejsze oferty tegorocznego lata, które charakteryzują się najwyższym zatrudnieniem. Okazuje się bowiem, że opiekunka do dziecka może zarobić w godzinę nawet 23 zł brutto, a pracownik biurowy czy osoba w call center tylko 15 zł.

Z badania wynika, że miesiące wakacyjne są okresem, w którym wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Aż 39,9 % pracodawców miała w ostatnim czasie problemy ze znalezieniem odpowiednich osób na nieobsadzone stanowiska. Największe zapotrzebowanie odnotowano w kadrach niższego i średnio szczebla, odpowiednio 15,2 % oraz 11,4 %. Niski poziom bezrobocia sprawia, że chętni do pracy mogą przebierać w ofertach. Oprócz branż, które każdego lata potrzebują dodatkowego wsparcia (gastronomia, hotelarstwo i rolnictwo), w tym sezonie rekrutacje zaczyna także branża produkcyjna i logistyczna, która oferuje dużo różnych stanowisk dla młodych ludzi.

Wśród 10 wakacyjnych stanowisk oferujących najlepsze zarobki znalazły się: opiekunka do dziecka, hostessa, pomoc w biurze, praca w call center, praca na linii produkcyjnej, magazynier, merchandiser, praca przy sortowaniu paczek, operator wózka widłowego i kelner. Zarobki opiekunki wahają się od 19 do nawet 25 zł brutto za godzinę. Wszystko zależy od umiejętności opiekunki – doświadczenie w opiece nad dziećmi, znajomość języków, zdolności pedagogiczne czy odpowiednie wykształcenie wpływają na wysokość stawki. Zatrudniając opiekunkę warto pamiętać o sporządzeniu odpowiedniej umowy – jest to zabezpieczenie dla obu stron. Dla pozostałych wymienionych w rankingu prac stawki oscylują od 12 do 15 zł za godzinę. Listę zamyka kelner z średnią kwotą 11,35 zł. Osoby na tym stanowisku mogą jednak liczyć na dodatkowe pieniądze w postaci napiwków.

Te wakacje są ostatnim okresem, w którym pracodawca może dopuścić pracownika do pracy bez spisanej umowy w celu „sprawdzenia się”, „przetestowania” stanowiska. Od 1 września również godziny próbne muszą być poprzedzone pisemnym ustaleniem warunków pracy. Pracodawca nie może też żądać od pracownia zaliczki czy kaucji przed podjęciem pracy. Oferty pracy sezonowej bywają pełne niedopowiedzeń – najbezpieczniej szukać zatrudnienia nie na własną rękę, lecz z pomocą odpowiednich agencji pracy.

Źródło

hrtrendy.pl