Sekrety pracy z domu

Wielu ludzi kocha pracę z domu. Kapcie, lunch przed telewizorem, brak rozkojarzeń ze strony denerwujących współpracowników, którzy przychodzą do Twojego biurka i zadają głupie pytania – czego tu nie lubić? Praca z domu lub innej lokalizacji ma wiele zalet. Jednakże, praca mobilna nie jest taka jak praca w biurze. Istnieją inne czynniki dekoncentrujące i inna etykieta w kontakcie z kolegami z pracy. Oto pięć sekretów pracy z domu, które sprawią, że czas poza biurem będzie spędzony tak efektywnie jak to tylko możliwe:

1. Poufne dane mają pozostać poufne

Nie trzymaj poufnych danych swojej firmy na komputerze domowym lub tablecie. Gdy to możliwe używaj firmowego pendriva, a najlepiej systemu przechowywania dokumentów online, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać informacje. Upewnij się, że Twój laptop ma hasło dostępu, dzięki czemu w przypadku kradzieży lub Twojej nieobecności nikt nie może dostać się do informacji.

Poufność również ma znaczenie podczas pracy. Ile razy siedziałeś obok kogoś w samolocie lub pociągu i spojrzałeś im przez ramię, aby zobaczyć co znajduje się na ekranie ich laptopa? Jeśli pracujesz nad projektami firmy nie pozwól nikomu zobaczyć Twojej pracy w miejscu publicznym. Nawet jeśli jest to zwykły biznes dla Twojej firmy, może być to bardzo interesujące dla konkurencji. Nie wiadomo kto patrzy!

2. Powiedz NIE hałasowi w tle

Dworzec nie jest dobrym miejscem do wykonywania telefonów. Mobilna praca oznacza, że często znajdujesz się w drodze, na lotnisku, w kawiarni, i choć praca tam może Ci odpowiadać, nie będzie to odpowiadać Twoim współpracownikom. Te miejsca są głośne! Jeśli próbujesz przeprowadzić rozmowę telefoniczną lub konferencję, usłyszą wszystkie ogłoszenia i rozmowy ludzi dookoła Ciebie. Jeśli już musisz wykonać telefon z miejsca publicznego, postaraj się znaleźć najcichsze miejsce i zawsze zapytaj rozmówcę czy odpowiednio Cię słyszy. Krzyk nie jest dobrym pomysłem, ponieważ chyba nie chcesz aby wszyscy w restauracji słyszeli o czym rozmawiasz.

3. Kuchnia nie jest Twoim przyjacielem

Kawa a może herbata? Oczywiście. A może spędzić 10 minut opróżniając zmywarkę i wkładając pranie do pralki? Są to tego typu rzeczy, które odbierają Ci czas pracy i przeszkadzają w skupieniu. Jest łatwo rozkojarzyć się i zrobić sobie kolejną kawę albo wynieść śmieci, a wtedy czas pracy się skraca. Możesz temu zapobiec ustalając wcześniej czasy przerw. Można zrobić sobie przerwę w połowie dnia, ale nie dłuższą niż 15 minut. Zrób sobie przerwę na popołudniową kawę, ale nie za długą. Ustaw timer na telefonie lub pilnuj zegarka, i pamiętaj aby być zdyscyplinowanym w stosunku do czasu przerw, aby nie spędzić zbyt dużo czasu w kuchni.

4. Ustal czas odpoczynku

Nie możesz pracować bez przerwy, a jednym z ryzyk pracy mobilnej jest właśnie taka sytuacja. Ze smartfonem, tabletem czy laptopem możesz mieć dostęp do planów projektu i skontaktować się z członkami zespołu w każdej chwili dnia i nocy – jest to szczególnie pomocne gdy połowa zespołu znajduje się na drugim końcu świata i różnice czasu sprawiają, że trudno skontaktować się z nimi w godzinach pracy. Możesz sprawdzić co się dzieje w projekcie zanim wstaniesz z łóżka rano, lub tuż przed pójściem spać. Wspaniałe, nieprawdaż?

Niestety, nie jest to wspaniałe. Mobilna praca może oznaczać, że posiadasz technologie, dzięki której jesteś zawsze dostępny, ale naprawdę musisz ustalić kiedy odpoczywasz i wyłączasz wszystkie gadżety. Jest to lepsze dla Twojego mózgu (i rodziny), kiedy masz czas zupełnie wolny od pracy, więc upewnij się, że kiedy dzień pracy się skończy, to naprawdę się kończy i odkładasz gadżety.

5. Pidżama NIE jest OK

Biuro w domu oznacza, że nikt nie widzi w co jesteś ubrany. Może to brzmieć doskonale – dlaczego by nie chodzić cały dzień w stroju do wyprowadzania psa/joggingu/kopania w ogródku? Kogo obchodzi czy przebierzesz się z pidżamy dopiero popołudniu? Cóż, poza ryzykiem video konferencji, podczas której koledzy zobaczą Twój brak stylu, będziesz czuł się dużo bardziej profesjonalnie, jeśli ubierzesz się z rana.

Nie, nie musisz zakładać najlepszego garnituru, gdy pracujesz w kuchni przy stole, ale przynajmniej ubierz się normalnie. Poczujesz się wtedy, jakbyś szedł do pracy, nawet jeśli wszystko co robisz, to przejście z sypialni do biura. Pomoże Ci to również utrzymać profesjonalizm w ciągu dnia, kiedy będziesz robił sobie przerwę lub przeglądał Internet. W dodatku, poczujesz, ze zrobiłeś jakiś wysiłek, dzięki któremu lepiej oddzielisz "pracę" i "dom".

Mobilna praca jest wspaniała. Umożliwia efektywniejsze połączenie życia osobistego i pracy, zrobienie większej ilości rzeczy w ciągu dnia. Jednakże – nie stań się niewolnikiem swoich gadżetów – pamiętaj, aby stworzyć balans pomiędzy pracą o życiem domowym. Pomoże Ci to być bardziej produktywnym i efektownym.

Źródło

www.projectmanager.com