Rywalizacja czy współpraca – co lepsze dla zespołu?

 Rywalizacja czy współpraca – co lepsze dla zespołu?
Każdy zespół projektowy składa się z kilku pracowników, z których każdy posiada inne cechy charakteru. Członkowie zespołu inaczej podchodzą do wykonywanych obowiązków, mają inne style pracy i różne motywatory. Dlatego też, aby praca zespołu przebiegała sprawnie, dobrze żeby pracownicy znali się nawzajem. Wtedy też łatwiej będzie określić, czy bardziej skuteczna okaże się dla zespołu rywalizacja pomiędzy członkami, czy może współpraca?

Bardzo często zdarza się, że w pracy zespołu najsilniej akcentowana jest rywalizacja. Członkowie zespołu starają się udowodnić kolegom, że są lepsi, że potrafią więcej niż inni, a ich praca jest zdecydowanie najważniejsza i nieoceniona. Co więcej, sposób w jaki się komunikują sprawia, że w zespole tworzy się niezdrowa atmosfera, a rywalizacja zaczyna przypominać walkę. Czy takie podejście do pracy w zespole jest dobre? Do pewnego momentu owszem, zdrowa rywalizacja może przynieść zespołowi same korzyści, przede wszystkim w postaci osiąganych wyników. Jeżeli jednak współpracownicy zaczną traktować siebie nawzajem jak wrogów, osiągnięcia w krótkim czasie bardzo łatwo można zaprzepaścić.

Są również zespoły, w których za wszelką cenę stawia się na współpracę. Pracownicy są uczeni, że tylko dzięki wzajemnej pomocy i wspieraniu się, mają szansę osiągnąć sukces. Jest to podejście jak najbardziej słuszne, ale jak zawsze, należy zachować umiar. Jeśli w zespole dominować będzie potrzeba współpracy, niektórzy jego członkowie mogą zacząć to wykorzystywać zrzucając swoje obowiązki na innych. Przecież, w ramach współpracy, nikt nie odmówi pomocy w wykonaniu zadania i osiągnięciu wspólnego celu.

Co więc powinien zrobić menedżer zespołu projektowego? Przede wszystkim musi jak najlepiej poznać swoich pracowników, by móc określić, jakimi są osobami, co najbardziej ich motywuje do pracy. Członkowie zespołu, którzy lubią być uważane za „gwiazdy”, powinny na co dzień mieć szansę wykazać się swoimi umiejętnościami. Natomiast osoby, które nie mają predyspozycji do bycia liderami zespołu, powinny być zachęcane do współpracy z kolegami, budowania pozytywnych relacji i dobrej atmosfery. W ten sposób wszyscy członkowie zespołu będą zadowoleni, a ich praca będzie przynosić same korzyści.

Źródło

ark-doradztwo.pl