Rozpoznaj swoją wewnętrzną ekspertyzę

Czy Twoja organizacja wie o czym wie? Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której Twoja organizacja wybiera ekspertyzę zewnętrznych konsultantów zamiast swoich pracowników? Jak brzmi stary żart "konsultant, to osoba, która pożycza twój zegarek, żeby powiedzieć ci która godzina, a potem zatrzyma zegarek".

Jest to często frustrujące dla ekspertów w organizacji. Dlaczego więc ekspertyza i wiedza sprzedają się lepiej od konsultantów i przez konsultacje?

Być może bliska znajomość budzi lekceważenie. Pracownicy, którzy od dawna pracują w organizacji i posiadają szeroką wiedzę ekspertów, mogą zauważyć, że ich przełożeni nie doceniają ile oni robią dla organizacji. Konsultanci to obietnica czegoś nowego i specjalnego, jednakże, pracownicy mogą być w stanie dostarczyć to samo lub coś lepszego, po niższym koszcie.

Zapewnienie aby pracownicy byli szczęśliwi i zaangażowani, poprzez docenianie ich jest ważne, a częścią doceniania ich jest użycie ich umiejętności i ekspertyzy. Dr Bob Nelson, współzałożyciel RecognitionProfessionals International, podsumował rezultat braku doceniania pracowników, mówiąc „ludzie mogą przyjąć posadę dla większych pieniędzy, ale częściej mogą odejść aby byćdocenianym.”

Nie jest prawda, że konsultanci nie mają swojej roli do odegrania. Przynoszą świeże podejście i perspektywę do projektu. Dlatego, zanim skorzystasz z usług konsultanta, ważne jest aby pomyśleć, jak będziesz z nim współpracował.

Praca z konsultantem.

Konsultanci często trzymają się tego, o czym wiedzą najlepiej, a nie o czym wie klient. Może to prowadzić do wzrostu ilości systemów i procesów oraz kosztów. Wielu konsultantów nie lubi być ograniczonych istniejącymi regułami, procesami i systemami.

Kiedy pracujesz z konsultantem, rozważ obszary ekspertyzy jakie posiadasz oraz jakie muszą być pokryte przez konsultacje. W jaki sposób będą one zharmonizowane?Istotne jest, aby ustalić jasne cele i granice z konsultantami z zewnątrz. Może to brzmieć jak oczywistość, ale jest to często zaniedbywane. Na przykład możesz zarządzać projektem i mieć konsultantów, którzy będą pracowali dla kierownika projektu. Możesz też oddelegować konsultanta to zarządzania projektem dla Ciebie. Którąkolwiek z opcji wybierzesz pamiętaj, aby od początku mieć jasne cele i zasady.

Podsumowując...

Nie zaniedbuj swoich pracowników, posiadają oni szeroką wiedzę i pomysły na nowe produkty, usługi, strategie oszczędzania itp. Dobre organizacje korzystają z tych informacji. Następnym razem, gdy pomyślisz o skorzystaniu z usług konsultanta, pomyśl jeszcze raz, być może Twoi pracownicy mają odpowiedzi na Twoje pytania i współpraca z nimi jest najlepszym rozwiązaniem.

Źródło

www.projectsmart.co.uk