Rozmowa kwalifikacyjna w branży SSC/BPO

 Rozmowa kwalifikacyjna w branży SSC/BPO
Na polskim rynku pracy z roku na rok coraz dynamiczniej rozwija się sektor outsourcingowych centrów obsługi. Coraz więcej młodych utalentowanych ludzi znajduje pracę w dwóch sektorach tej branży – Centrach Usług Wspólnych, czyli SCC, oraz Sektorze Usług dla Biznesu, czyli BPO. Jakie kwalifikacje potrzebne są do pracy w tych sektorach?

SCC działa na zasadzie przeniesienia pewnych obszarów działalności firmy poza granice jej macierzystego kraju. W ramach tego sektora usług tworzy się działy IT, finansów, księgowości i obsługi klienta. W ramach BPO kraje dysponujące wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, odpowiednim prawem i niskimi kosztami produkcji tworzą oddziały zajmujące się wybranymi obszarami dla klientów zewnętrznych. Podstawą biznesową tworzenia tych dwóch modeli jest chęć redukcji kosztów przez znalezienie tańszych, niezbędnych dla firmy rozwiązań. Dla pracownika ważne jest, że typ SCC zależny jest od kondycji własnej firmy, która zdecydowała się przenieść departament poza granice kraju, zaś BPO – od zleceń, jakie firma pozyskuje od innych podmiotów gospodarczych.

W tych sektorach, ze względu na możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, możliwość wyjazdów za granicę i wykorzystania języków obcych w pracy zatrudnia się najwięcej młodych ludzi. Co więcej, centra te oferują też pakiety socjalne. Taka praca wydaje się marzeniem, ale procesy rekrutacyjne, z uwagi na wymogi globalizacyjne, charakteryzują się liczną etapowością.

Jednym z nich jest rozmowa kwalifikacyjna. By nie stracić szansy na atrakcyjną pracę, warto odpowiednio się do niej przygotować. Podstawą jest dobry research – czym zajmuje się dane centrum SSC/BPO, jakie procesy obsługuje, jakie są wyzwania, problemy i sukcesy danej organizacji. Każdy dział odznacza się swoją charakterystyką, dlatego aplikując do księgowości powinniśmy wskazać różnice pomiędzy accounts payable, accounts receivable czy general ledger, a w przypadku n.p. bankowości – na cechy AML i KYC. Brak wiedzy na temat podstawowych informacji jest sygnałem dla rekrutera o braku motywacji do podjęcia pracy na danym stanowisku.

Jednym z najważniejszych wymogów pracy w centrach SSC/BPO jest znajomość języków obcych. Należy bardzo solidnie przygotować się w tym zakresie i być przygotowanym na sprawdzenie przez rekrutera językowych umiejętności, nawet w formie pisemnej. Podczas rekrutacji do tych centrów często zdarzają się też testy analitycznego myślenia, znajomości programu Microsoft Office czy nawet testy osobowości. Pracodawcy tej branży poszukują w kandydatach komunikatywności, otwartości i gotowości do działania, nawet w stresujących sytuacjach. Dlatego brak uśmiechu na rozmowie kwalifikacyjnej może znacznie obniżyć szanse pomyślnej rekrutacji.