Roboty przejmują branżę logistyczną

 Roboty przejmują branżę logistyczną
Świat usług logistycznych powoli staje się miejscem, w którym roboty okazują się być niezastąpione. Być może nie jest to aż tak widoczne na co dzień, ale już teraz wiele czynności w procesach logistycznych jest w pełni zautomatyzowanych, rola ludzi ogranicza się wyłącznie do nadzorowania tych prac. Co więc może stać się w przyszłości, czy automaty całkowicie zdominują sektor logistyczny?

Raport Grupy Deutsche Post DHL zatytułowany „Robotics in Logistics”, wskazuje, iż w niedługim czasie robotyka może całkowicie zmienić oblicze znanego nam dzisiaj łańcucha dostaw. Usługi takie jak pakowanie, odbieranie i transportowanie towarów w środowisku logistycznym może stać się w pełni zależne od urządzeń, które z roku na rok są coraz bardziej inteligentne, mają więcej możliwości, są również zdecydowanie mniej awaryjne, dzięki czemu bez obaw można za ich pomocą wykonywać kolejne prace. Zgodnie z badaniami, obecnie aż 80% placówek logistycznych nadal jest obsługiwanych przez ludzi. Zdaniem specjalistów to już tylko kwestia czasu, kiedy roboty zaczną ludzi wypierać. Od niedawna bowiem technologię zaczęto dostosowywać do potrzeb związanych z wykorzystaniem tanich i elastycznych robotów, które bez obaw mogą współpracować z człowiekiem podczas realizacji wszelkich usług w sektorze logistycznym.

Raport DHL wskazuje również na fakt, iż w coraz większym stopniu zaawansowania znajdują się prace nad robotami nowej generacji, które będą w stanie widzieć, przemieszczać się i na bieżąco reagować na zachodzące w środowisku zmiany. Rozwój technologii, coraz bardziej przypominającej sztuczną inteligencję, jest odpowiedzią na silnie odczuwalne w sektorze logistycznym czynniki, takie jak natężenie pracy, gwałtowny rozwój e-handlu, czy w końcu szybko kurczące się zasoby siły roboczej w starzejących się społeczeństwach zachodnich. Łańcuch dostaw nie może zostać przerwany, zbyt wiele podmiotów jest uzależnionych od jego efektywności i ciągłości. Roboty nowej generacji mogą więc okazać się remedium na wszelkie problemy branży logistycznej.

Zainteresowanie powyższą tematyką potwierdzają liczby: sama Komisja Europejska planuje zainwestować 700 milionów euro w badania nad robotyką przemysłową, konsorcjum 180 spółek europejskich ma przekazać na ten cel dodatkowe 2,1 miliarda euro do roku 2020. Jednak Europa i tak pozostaje w tyle w dziedzinie badań nad nowoczesną technologią przemysłową, kluczowi gracze to Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Japonia. Opracowanie robotów nowej generacji, dedykowanych przemysłowi, w tym sektorowi logistycznemu, wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Zdaniem specjalistów warto jednak te koszty ponieść, w przyszłości ma to zagwarantować obsługiwanie łańcucha dostaw szybciej i oszczędniej. Twierdzenie jednego ze specjalistów z Grupy DHL: „Tak samo, jak nasze dzieci nie potrafią wyobrazić sobie świata bez komputerów, prawdopodobnie ich dzieci nie będą w stanie wyobrazić go sobie bez robotów (…)” wydaje się być jak najbardziej słuszne, patrząc na tempo rozwoju współczesnych technologii.

Źródło

portallogistyczny.com