Reklama online rozpędzi Twój biznes

 Reklama online rozpędzi Twój biznes
Jeżeli chcesz by Twoja mała lub średnia firma dynamicznie się rozwijała, musisz pomyśleć o reklamie internetowej. Ważne jest tutaj to, by przede wszystkim dotrzeć do klientów, na których Ci zależy najbardziej. Jak to zrobić?

Mimo że polski rynek reklamy jako całość się kurczy, jest jeden segment, który notuje prężne, dwucyfrowe skoki – reklama w Internecie. W 2013 r. wydatki na reklamę online w Polsce wzrosły o 10,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Określić target

Przedsiębiorca, który chce umieścić w sieci reklamę swoich produktów, musi zastanowić się kto ma być ich odbiorcą. Powinien możliwie jak najbardziej precyzyjnie określić, czym potencjalny klient się interesuje, do czego wykorzystuje sieć, gdzie kupuje przez Internet itp. Po sformułowaniu targetu, pora na zdecydowanie o tym, w jaki sposób chcemy się reklamować. Możliwości jest kilka:

• Strona internetowa. Profesjonalnie przygotowana strona firmy czy sklepu online to podstawa. To właśnie wokół tej strony toczy się aktywność np. na portalach społecznościowych.

• Wyszukiwarka internetowa. AdWords to płatna część wyszukiwarki Google. To taki samoobsługowy system, w którym sporządza się reklamę, wybiera frazy wyszukiwania i ustala dzienny budżet na reklamę. W zamian za to po wpisaniu przez użytkownika danej frazy w wyszukiwarce wyświetlą się linki do strony internetowej przedsiębiorcy. Reklamodawca płaci za każde kliknięcie, ale koszt należy przełożyć na koszt pozyskania klienta. Czasem wydaje się, że płacąc za kliknięcie 50 gr., wydajemy dużo. Jednak jeśli spojrzymy na to od strony pozyskania klienta, który przyniesie kilkaset złotych zysku, to koszt pozyskania jest praktycznie żaden.

• Newsletter. Newsletter zewnętrzny to wysyłany systematycznie e-mail, zawierający zbiór wiadomości na temat firmy, którą reprezentujemy. Znajdziemy tam np. informację o wdrożeniu nowego produktu lub uruchomieniu nowej usługi. Newsletter to tani i efektywny środek komunikacji. Dzięki niemu firma może w krótkim czasie wysłać najważniejsze informacje do bardzo dużej grupy odbiorców.

Wytrwałość i dialog z klientem

Nowoczesny marketing polega na słuchaniu klientów, modyfikacji oferty, sposobu prezentacji sprzedaży na podstawie ich sugestii. Nie można jednak oczekiwać, że zaraz po pojawieniu się jakieś formy reklamy w Internecie, klienci będą do nas walić drzwiami i oknami. W biznesie, poza unikatowym pomysłem i elastycznością, ważna jest bowiem cierpliwość.

Źródło

Gazeta Wyborcza, 6 października 2014