Reklama online potrzebuje inteligentnych Big Data

 Reklama online potrzebuje inteligentnych Big Data
Jeżeli osoby tworzące reklamy online chcą zwiększyć efektywność nawet o 100 proc., powinny nie tylko korzystać z Big Data. Muszą iść o krok dalej tzn. przetworzyć zgromadzone dane w Smart Data, czyli tzw. inteligentne dane.

O rosnącej popularności Big Data najlepiej świadczyć mogą statystyki - tegoroczne wydatki na technologie i usługi z nimi związane mają, tylko w Europie Zachodniej, sięgnąć 3 miliardów dolarów. W ciągu najbliższych czterech lat poziom ten ma być ponad dwukrotnie wyższy. Z Big Data korzysta również branża reklamy online. Jednak gromadzenie dużych ilości danych na temat profilu klientów i ich efektywne wykorzystanie w działaniach marketingowych, to zupełnie różne sprawy. Jak zatem skutecznie zmieniać Big Data w inteligentne dane?

Przyszłość to przekaz spersonalizowany

Według ResearchNow, odpowiednio przetworzone inteligentne dane potrafią zwiększyć skuteczność przekazu reklamowego nawet 2-krotnie. W Polsce o możliwości zamiany Big Data w Smart Data, słyszało niewielu. Nieliczni zdają sobie też sprawę z tego, jakie korzyści mogą dzięki tej transformacji uzyskać. – Zapotrzebowanie na profesjonalne usługi oraz infrastrukturę będzie się stale zwiększać, wraz ze spadkiem skuteczności tradycyjnych form reklamowych. Tak naprawdę, jesteśmy dopiero na początku drogi do analizy danych i personalizacji komunikatów marketingowych na naprawdę wysokim poziomie. Z naszych badań wynika, że w Polsce zaledwie 16 proc. marketerów słyszało o możliwości personalizowania przekazów reklamowych – mówi Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs.

Inteligentna analiza równa się skuteczność

Wykorzystanie Big Data w reklamie internetowej nie tylko pozwala personalizować przekaz, ale również optymalizować wydatki. Przy takim samym budżecie możliwe jest dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów z komunikatem, który może ich z dużym prawdopodobieństwem zainteresować.

Komunikaty na miarę XXI wieku

Big Data w komunikacji marketingowej cieszą się największą popularnością wśród sklepów internetowych. Na dużą skalę korzystają z nich też sieci handlowe, które do identyfikacji klientów wykorzystują karty lojalnościowe, adresy e-mail czy numery telefonów. Wszystkie prognozy wskazują, że to właśnie reklama osobista (ang. programmatic) będzie teraz najdynamiczniej rozwijającym się narzędziem marketingu.

Źródło

Reklama online potrzebuje inteligentnych Big Data na eGospodarka.pl