Przepis na udaną nazwę

Stworzenie łatwej do zapamiętania, efektownej i skutecznej nazwy firmy czy produktu to nie lada wyzwanie. Jak to zrobić?

W epoce globalizacji właściwa nazwa startującego biznesu staje się coraz ważniejsza. Jak spośród wielu propozycji i skojarzeń, wybrać tę, która przyciągnie klientów? Oto kilka rad:
  • Czytaj, słuchaj, oglądaj – inspiracja jest wszędzie. Firmy szukają pomysłów w sporcie, nauce, sztuce, a nawet przyrodzie. Miej oczy dookoła głowy. Pomysł na „tę” nazwę może przyjść znienacka.


  • Oddziel ziarno od plew – odrzuć nazwy, które nie spełniają wymogów formalnych. Bez względu na to, jak doskonałą i dobrze brzmiącą jest nazwa, będzie bezużyteczna, jeśli nie będzie można jej zarejestrować, jako słowny znak towarowy. Najgorszą sytuacją jest naruszenie praw własności innych firm. Możemy być wtedy posądzeni o nieuczciwą konkurencję, co może prowadzić do zakazu stosowania nazwy, a nawet do odszkodowań. Dobra nazwa jest prosta, w miarę krótka i kojarząca się pozytywnie. Raczej nie powinna być skrótem, zbitką liter trudnym do powtórzenia.


  • Pamiętaj o grupie docelowej - nazwa powinna pasować do strategii firmy, trafiać do odpowiedniej grupy docelowej i przekazywać ważne dla niej wartości. Zastanów się zatem, które z tych słów pasowałyby do twojego idealnego klienta: zajęty, słynny, prywatny, przemysłowy czy ekskluzywny?


  • Postaw na unikatowość – nazwa nie powinna być banalna i mało wyróżniająca się. Na każdym rynku panują pewne konwencje. W branży telekomunikacyjnej są firmy z cząstką „tele” a w medycznej „med.”. Aby się odróżnić, należy wystrzegać się tworzenia konstrukcji z ich użyciem. W Polsce jest też wiele firm o nazwie z końcówką "x" lub „pol”. Zastanów się, czy chcesz mieć kolejną?


  • Myśl globalnie - dobra nazwa musi być łatwa do zapamiętania, powtórzenia i zapisania również przez obcokrajowców. Jeśli eksportujesz za granicę, lub dopiero planujesz rozpocząć współpracę międzynarodową, to tamtejsi odbiorcy mogą mieć problemy z zapamiętaniem słowa, w którym są fonemy z języka polskiego. Będą także mieli trudności z prawidłowym odczytaniem nazwy zawierającej polskie znaki diakrytyczne. Poza tym nazwa nie może budzić niepożądanych skojarzeń. Zbadaj więc, jakie jest znaczenie słowa w podstawowych językach.


  • Oderwij się na chwilę – po napisaniu dużej liczby skojarzeń, warto na moment zaprzestać poszukiwań. Zrób sobie przerwę, po czym zastanów się, które z nazw, umieszczonych na Twojej liście, pamiętasz. Pozostałe są prawdopodobnie nie warte zachodu.


  • Zaangażuj współpracowników i znajomych – poproś współpracowników o konstruktywną krytykę i własne pomysły. Możesz też zaangażować znajomych spoza branży – to przecież potencjalni klienci Twojej firmy. Pamiętaj: co dwie głowy, to nie jedna!


  • Upewnij się, że jesteś oryginalny – każdego dnia na rynku pojawiają się nowe firmy. Może okazać się, że ktoś już wcześniej wpadł na Twój pomysł. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak z żalem zanucić słowa piosenki „Ale to już było” i szukać dalej.


Źródła