Przepis na markę

 Przepis na markę
Coca-cola, Mercedes, Apple czy ubrania projektanta Yves Saint Laurent - wszystkie te produkty łączy jedno: stały się marką i mają miliony sympatyków na całym świecie. Jak stworzyć produkt, który nie tylko będzie generował zysk, ale stanie się symbolem?

Marka jest efektem pracy analitycznej, koncepcyjnej, organizacyjnej i motywacyjnej. To obietnica tego, że klient otrzyma produkt lub usługę o konkretnych cechach i w związku z tym osiągnie pożądane korzyści.

Od zwykłego produktu do marki

Jakie składniki musi mieć produkt, by stać się marką?

Pozytywne konotacje. Marka powinna być odpowiedzią na cele i potrzeby klientów. Ważne są tu też emocje. Jeżeli poza tym, że produkt jest użyteczny, wywołuje u odbiorcy pozytywne odczucia, rodzi się więź. Klient zatęskni za emocjami jakie wywołał dany produkt lub usługa i znowu zapragnie tak się czuć.

Kreowanie wizerunku. Marka może być elementem wizerunku, jaki klient chce kreować. Jeżeli jest biznesmenem, pracującym w firmie X, powinien mieć zegarek firmy Y i jeździć samochodem firmy Z. By stworzyć markę, trzeba więc dobrze poznać jej potencjalnego odbiorcę – co robi zawodowo, jak spędza czas wolny itp.

Budowanie wspólnoty. Klienci używając marki mogą przynależeć do jakieś grupy (Harley Davidson), pokazać że myślą inaczej niż obowiązujące standardy (Apple), wykazać się unikalną elegancję (Louis Vuitton).

Gwarancja jakości. Produkt musi spełniać pokładane w nim oczekiwania, marka musi wywiązywać się ze składanych obietnic funkcjonalnych. Liczy się solidność i niezawodność. Dobrze, gdy oferta daje coś ponad standard dostarczany w branży. Ale wybieramy z reguły to, co daje nam najwięcej korzyści w obszarze dla nas najważniejszym.

Dobre relacje z partnerami biznesowymi. Osoba zarządzająca marką powinna dbać o pozytywne relacje z całym otoczeniem zewnętrznym, w tym z partnerami biznesowymi. Niedopuszczalne jest traktowanie „z góry” małych partnerów biznesowych. Tak samo jak wielkie koncerny, mniejsze firmy mogą kreować pozytywny wizerunek marki.• Szerokie horyzonty. Marka powinna być łatwa do rozszerzenia na inne produkty np. Adidas: ubrania, buty, perfumy.

Wizja. Fundamentem silnej marki jest oryginalna wizja. Bez niej nie sposób zbudować marki. Wizja to tak naprawdę odwzorowanie ukrytych pragnień i imperatywów, skupia się wokół określonych wartości i konkretyzuje misję. Misja, wizja i wartości to istota marki.

Sprecyzowany target i oryginalność. Ważnym elementem wpływającym na decyzje o doborze cech marki jest grupa konsumentów, do których ma być ona skierowana. Równie istotna jest oryginalność. Konsumenci szukają produktów i usług wyróżniających się. Pomysł na nową markę można oprzeć na:

- cechach produktu – nasz produkt jest lepszy bo szybszy, większy, wydajniejszy etc.

- typie użytkownika – możemy zbudować markę atrakcyjną dla określonej grupy osób np. specjalne witaminy dla osób starszych, warzywa z ekologicznej plantacji itp.

- sytuacji użycia – można utwierdzić klienta w przekonaniu, iż dany produkt znajdzie zastosowanie i będzie najbardziej skuteczny w określonej sytuacji np. gdy coś cię bierze - Rutinoscoribn, kryzysowa sytuacja - mamy serwis 24h.

- korzyściach związanych z doświadczeniem – kluczowe zwłaszcza dla firm usługowych jest zadeklarowanie co klient osiągnie, gdy będzie korzystać z produktu: będzie ładniejszy, mądrzejszy itp.

Wyprzedzić konkurencję

We współczesnej gospodarce dzięki odpowiednio wykreowanej i wypromowanej marce można uzyskać przewagę nad konkurencją. Posiadanie marki niesie ze sobą szereg korzyści. Marka ułatwia rozpoznanie produktów firmy przez konsumentów. Umożliwia pozycjonowanie produktu w wybranym segmencie rynku oraz chroni specyficzne elementy produktu przed imitacją. Poza tym produkt markowy buduje długotrwałe relacje z klientami, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na zysk przedsiębiorstwa.

Źródło

manager.money.pl

bankier.pl