Przedsiębiorcy spędzą wakacje w ... pracy

Dla małych przedsiębiorców wakacje to luksus. Co trzeci mikroprzedsiębiorca w ogóle nie wyjedzie w tym roku na wakacje, a z tych którym się to uda, ponad połowa odpocznie zaledwie tydzień w ciągu całego roku.

Badanie przeprowadzone przez grupę Idea Banku pokazuje, że tylko co piąty przedsiębiorca odpoczywa dwa razy do roku. 52 proc. właścicieli firm wybiera się na krótkie, tygodniowe wakacje. Co trzeci przedsiębiorca (31 proc.) w ogóle w ciągu roku nie zamierza robić sobie przerwy na dłuższy wypoczynek. Zaś trzy tygodnie lub dłużej w ciągu całego roku odpoczywa zaledwie kilka procent przedsiębiorców. Co ciekawe, z badań wynika, że z dłuższego urlopu częściej korzystają osoby, które prowadzenie własnej działalności gospodarczej łączą z pracą na etacie.

Kobietom łatwiej wyrwać się z firmy

Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku przedsiębiorczych kobiet. Z badania wynika, że bardziej starają się one wygospodarować czas na odpoczynek (nieco mniej odpowiedzi wskazujących na brak urlopu), ale za to częściej wyjeżdżają na krótkie, tygodniowe wakacje (mężczyźni częściej wybierają dłuższe urlopy).

Połowa przedsiębiorstw będzie działać bez zmian

Grupa Idea Banku sprawdziła też, jak okres wakacyjny wpływa na aktywność małych firm. Połowa przebadanych polskich przedsiębiorstw będzie w okresie wakacyjnym funkcjonować normalnie. W co trzecim biznesie wakacje to czas spadku aktywności, a tylko w co piątym jej wzrostu. Tylko 1 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że zdecyduje się na czasowe zamknięcie działalności na czas urlopowy.

Więcej pracowników, większe szanse na odpoczynek

Badania wykazują też związek między wielkością zatrudnienia w firmie a skłonnością jej właściciela do odpoczynku. Wyniki nie zaskakują - przedsiębiorcy, którzy nie mają pracowników, albo zatrudniają ich nie więcej niż czterech, zdecydowanie częściej niż pozostali wybierają opcję urlopu raz w roku. Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, a wśród nich prawdopodobnie też swojego zastępcę, ma większe możliwości zrobienia sobie wakacji częściej niż raz w roku.

Źródło

www.biznes.interia.pl