Proste sposoby na redukcję kosztów w centrum przetwarzania danych

Duża część budżetów operacyjnych w wielu firmach jest pochłaniana przez koszty dostarczenia energii i chłodzenia centrum przetwarzania danych. Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby obniżyć te koszty.

Podczas, gdy istnieją skomplikowane techniki, które organizacje wykorzystują, kiedy budują nowe, „zielone” centra przetwarzania danych, firmy z istniejącymi ośrodkami ibez budżetu na duże renowacje mogą również zainteresować się "zielonym" IT.

Firmy mogą znacznie obniżyć zużycie energii w centrach przetwarzania danych za pomocą kilku prostych metod, które mogą być zastosowane szybko, według raportu Fundacji IFMA.

  • Dokładnie monitoruj konsumpcję energii


Wiele organizacji nie posiada oddzielnych informacji o tym, ile energii używają w centrum przetwarzania danych, ponieważ jest ono włączone do całości ośrodka. Jednakże, bez monitorowania energii nie można nią zarządzać. Fundacja IMFA poleca biznesom użycie dynamicznego monitorowania – to znaczy ciągłego monitorowania użycia energii zamiast średniego zużycia w danym czasie. Może to pomóc odkryć, które zdarzenia powodują większe zużycie energii.

  • Zmniejszenie chłodzenia


Jedna mała czynność może mieć ogromne skutki – pozwól, aby w serwerowni było nieco cieplej. Wiele firm utrzymuje w centrach przetwarzania danych temperaturę około 21°C, jednakże w zeszłym roku Intel opublikował opinie, w której stwierdzono, że firmy mogą zwiększyć temperaturę bez zagrożenia dla serwerów.

W prezentacji Google z 2010 roku „król zielonej energii” Bill Weihl powiedział, ze jego firma utrzymuje w serwerowni temperaturę 26°C. Natomiast w 2011, Facebook ogłosił, że nowe centrum przetwarzania danych w Północnej Karolinie będzie utrzymywane w temperaturze 29°C. Jedno ostrzeżenie – porozmawiaj ze sprzedawcami, aby dowiedzieć się w jakich temperaturach ich sprzęt może pracować bezpiecznie i czy podniesienie temperatury może unieważnić gwarancję.

  • Stosuj skalowane zasoby


Jedną z korzyści płynących z używania chmury jest to, że firmy mogą wyskalować ich zdolność w oparciu o potrzeby, a nie budować własny system w oddzielnym pokoju. Dzięki temu organizacja nie wydaje pieniędzy na dostarczenie energii do serwerów, ponieważ mogą być kiedyś potrzebne. Jednakże nawet w centrach przetwarzania danych w ośrodkach firmy mogą oszczędzić. Fundacja IFMA poleca podział centrum przetwarzania danych na strefy, w których energia może być niezależnie zarządzana. Dzięki temu nie całe centrum musi być zasilane.

Źródło

www.itmanagerdaily.com