Product Manager z wiedzą techniczną?

pixabay.com
pixabay.com
Zawód Product Managera zyskał ostatnimi czasy na popularności, wiele firm dąży do utworzenia tego stanowiska, a nawet całych zespołów produktowych, dzięki którym końcowy produkt trafiający do klienta ma szansę stać się sukcesem i zawojować rynek. Jednak wokół tej profesji krąży wiele kontrowersji, jedną z nich jest pytanie: czy Product Manager musi posiadać wiedzę techniczną?

Doświadczony Product Manager to osoba, która doskonale zna rynek i potrzeby klientów. Dzięki swojej wiedzy jest w stanie zaplanować kolejny produkt lub usługę, za sprawą których firma ma szansę odnieść sukces. Szefowie i menedżerowie firm, decydujący się utworzyć w strukturze przedsiębiorstwa takie stanowisko zastanawiają się często, czy osoba Product Managera musi posiadać wiedzę techniczną. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, są z kolei dwa podejścia do tego tematu, wybór odpowiedniego należy do bezpośrednio zainteresowanych.

Podejście pierwsze zakłada, iż każdy, kto decyduje się zawodowo związać z obszarem product management powinien posiadać wiedzę techniczną. Zdaniem zwolenników tego podejścia, Product Manager z „techniczną smykałką” jest zdecydowanie lepiej przygotowany do pełnienia tego stanowiska, ma szansę dogłębnie zrozumieć produkt lub oferowaną usługę. Ponadto, taki Product Manager ma także możliwość samodzielnego wykonania wielu prac projektowych, sam może także zaplanować wymagania stawiane przed produktem, bez częstych konsultacji z resztą zespołu. Dobrze, jeśli z wiedzą na temat technicznych parametrów produktu idzie również znajomość języka programowania, dzięki któremu końcowy produkt powstał. Product Manager z taką wiedzą jest, zdaniem wielu, znacznym wsparciem dla firmy i odciążeniem dla inżynierów.

Drugie podejście zakłada, iż Product Manager nie musi wcale posiadać wiedzy technicznej ani wiedzy na temat sposobu powstawania produktu lub usługi. Jego zadaniem jest wymyślenie najlepszego produktu, który rozwiąże realne problemy klientów, spełni ich potrzeby, a firmie przyniesie same korzyści materialne i wizerunkowe. Nie należy więc zaprzątać jego myśli tym, w jaki sposób dojdzie do realizacji pomysłu. Ponadto, zwolennicy tego podejścia wskazują na kolejny powód braku konieczności posiadania technicznego background’u. Jest to brak ograniczeń podczas podejmowania decyzji dotyczących funkcjonalności produktu końcowego. Dzięki temu Product Manager ma szansę zaproponować zupełnie innowacyjne, nietuzinkowe rozwiązanie, problemy realizacyjne pozostawiając inżynierom.

Trudno wskazać jednoznacznie, które z wyżej zaprezentowanych podejść jest bardziej słuszne. Wszystko zależy od tego, w jakiej branży obraca się Product Manager, jakimi produktami i usługami operuje, kim są klienci końcowi firmy. Decydując się na utworzenie w strukturze firmy tego typu stanowiska należy najpierw zastanowić się, jakie tak naprawdę będą oczekiwania wobec Product Managera. Mając już tą wiedzę można rozpocząć poszukiwania specjalisty, który najlepiej spełni wszystkie wymagania, posiadając wiedzę techniczną lub też nie.

Źródło

productvision.pl