Product Manager z odpowiednim instynktem

pixabay.com
pixabay.com
Celem nadrzędnym każdego Product Managera powinno być zarządzanie produktem w taki sposób, aby z czasem osiągnąć prawdziwy sukces, pokonać konkurencję, wypromować markę wśród klientów i pozyskać ich jak najwięcej. Aby tak się stało niezbędne jest właściwe podejście do swoich obowiązków, zaangażowanie i wiara w to, że produkt naprawdę może stać się hitem na rynku. To jednak nie cała recepta na sukces. Potrzebne są również odpowiednie predyspozycje osoby zajmującej się promocją produktu oraz zmysł i instynkt, które podpowiedzą, jak działać w konkretnych sytuacjach.

Każdy Product Manager powinien odznaczać się odpowiednimi kwalifikacjami do wypełnienia swoich obowiązków. Ważne są oczywiście konkretne cechy osobowości, jak zdolność komunikowania się, słuchania ludzi, otwartość na inne osoby. Te cechy to jednak tylko część recepty na sukces. Drugą część stanowią odpowiednie instynkty, dzięki którym Product Manager będzie w stanie zdobyć przewagę nad konkurencją.

Zrozumienie rynku – to podstawowy instynkt osoby zajmującej się promocją produktu. Poznanie trendów obowiązujących na rynku, jak również potrzeb użytkowników powinno być pierwszym krokiem poprzedzającym prace nad produktem. Najlepiej, jeżeli do tych dwóch kwestii doda się jeszcze trzecią, czyli znajomość produktu. Z taką bazą wiadomości można już próbować walczyć o klienta.

Zrozumienie użytkownika – menedżerowie produktu powinni być w stanie określić potrzeby klientów, znać ich profil, tok podejmowania decyzji, jak również słabe strony, które można wykorzystać podczas prezentacji produktu.

Odpowiednia komunikacja z interesariuszami – osoba odpowiedzialna za promocję produktu musi posiadać wysokorozwinięte zdolności komunikacji, które będzie mogła wykorzystać podczas negocjacji z interesariuszami. Warto pamiętać, że klienci są różni, dlatego też niezbędna jest zdolność dostosowywania tonu rozmowy do rozmówcy.

Umiejętność priorytetyzacji – menedżer produktu z wysokorozwiniętymi zdolnościami będzie w stanie określić, jakie cechy produktu są w danym momencie kluczowe i mogą zainteresować potencjalnego klienta, a jakie cechy są aktualnie mniej ważne i warto o nich, póki co nie wspominać. Odpowiedź na pytanie: Jakie funkcjonalności wpłyną na zwiększenie skalowalności produktu, a jakie zostaną niezauważone? powinna być jednym z nieodzownych elementów całego procesu zarządzania produktem.

Umiejętność „mierzenia” produktu – każdy produkt można ulepszyć posiadając odpowiednie dane na jego temat. Dobry Product Manager powinien wiedzieć, jakie cechy produktu należy „zmierzyć” oraz jakich narzędzi ku temu użyć. Czy będą to bezpośrednie rozmowy z użytkownikami produktu, czy narzędzia badające zakres ruchu na witrynie sklepu internetowego, to zależy przede wszystkim od rodzaju produktu. Jednak umiejętności doboru odpowiedniego narzędzia oraz właściwego wykorzystania pozyskanych informacji to już pole popisu dla menadżera produktu.

Prognozowanie – wszystkie wymienione powyżej instynkty Product Managera muszą być zwieńczone umiejętnością prognozowania przyszłości. Rynek nieustannie się zmienia, zmianom ulegają potrzeby klientów i obowiązujące trendy. Wszelkie te nowości na rynku należy bacznie śledzić, by być w stanie znaleźć lukę, którą być może wypełni właśnie ten jeden, najlepszy i najbardziej pożądany produkt.

Źródło

productvision.pl