Praca zdalna w praktyce

 Praca zdalna w praktyce
Czy praca zdalna to idealne rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy? Zatrudniony ceni sobie elastyczny czas pracy i możliwość pracowania z domu, a firmie pozwala to oszczędzić koszty operacyjne firmy. I choć w teorii wydawałoby się, że to układ idealny, praktyka bywa różna.

Dla wielu osób pracujących zdalnie podstawowymi narzędziami działania są laptop z dostępem do Internetu i telefon. Ta technologia daje pracującemu dużo więcej – pozwala przechowywać dane w chmurach i korzystać online ze specjalnych programów do zarządzania danymi, a także być stale w kontakcie z firmą dzięki komunikatorom.

Takie narzędzia stworzyły idealne warunki do pracy zdalnej. Raport marki Leitz mówi, że praca zdalna pozytywnie wpływa na życie pracownika. Poprawia jego jakość, pozwala oszczędzić czas i pieniądze na dojazd oraz, co zaskakujące, zwiększa efektywność. Według danych z raportu najlepiej pracuje się w godzinach 8-12, czyli zazwyczaj w czasie dojazdu do pracy albo spotkań służbowych. Co więcej, podczas pracy w biurze średnio co 3 minuty ktoś zakłóca naszą ciągłość wykonywania zadań i tracimy czas na ponowne wdrażanie się w temat.

Dlaczego więc w Polsce chęć pracy zdalnej deklaruje zaledwie 10 % pracowników? Jak zbadał MonsterPolska.pl, są to najczęściej osoby z wykształceniem wyższym – 14 % i średnim – 4 %. Nikt z osób mających wykształcenie podstawowe nie wskazał potrzeby pracy na odległość. Biorąc pod uwagę branże, zdalnie pracuje najwięcej informatyków i pracowników telekomunikacji – 33 % badanych. Spośród pracowników usług jest to 16 %, a w sektorze finansowym i prawnym – po 10 %. Rozkład geograficzny nie prezentuje się zaskakująco: najwięcej osób pracuje zdalnie w województwach mazowieckim i małopolskim, odpowiednio 13 i 15 %. Kolejne na liście są województwa: dolnośląskie i kujawsko-pomorskie mające odsetek 12 % oraz pomorskie, śląskie i wielkopolskie, gdzie możliwość pracy zdalnej deklaruje 10 % badanych.

Praca zdalna zbiera jednak więcej zwolenników wśród pracowników, niż pracodawców. Z badania wynika, że najchętniej takie rozwiązania wdrażają duże firmy – wśród wszystkich pracowników takiego przedsiębiorstwa zdalnie pracuje 17 %, z czego 14 % to mężczyźni, a tylko 6 – kobiety. Liczby te łamią stereotypy pracy zdalnej, która często mylnie jest postrzegana jako praca dedykowana matkom.

Jak mówi Bartosz Struzik, dyrektor zarządzający MonsterPolska.pl, zmienia się postrzeganie pracy zdalnej. Nie traktuje się jej jako przejściowego, mającego mniejsze znaczenie zlecenia. Zdalnie pracują także najlepsi eksperci, którzy dzięki dużej wiedzy i samodzielności nie potrzebują wsparcia pracowników firmy. Prognozuje się, że takie rozwiązanie, będące trendem w krajach zachodnich, zyska w Polsce na popularności.

Źródło

hrtrendy.pl