Praca wakacyjna w kilka kliknięćKelner, sprzedawca, merchandiser, recepcjonista czy hostessa – w sezonie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Coraz częściej młodzi ludzie poświęcają część wakacyjnego okresu na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz dodatkowych funduszy. Sezonowe oferty pracy można znaleźć szczególnie w branży handlowej, usługowej, turystycznej, a także podczas zbiorów owoców. Czy warto podejmować pracę sezonową? Gdzie i jak szukać ofert? Ile można zarobić?

Praca dorywcza w sezonie jest dobrym rozwiązaniem dla osób uczących się i studiujących, pragnących zarobić dodatkowe pieniądze, które mogą przeznaczyć np. na wypoczynek, zakupy czy realizację własnych pasji. Praca wakacyjna to nie tylko korzyści finansowe, ale także jeden ze sposobów na zbieranie cennego doświadczenia i umiejętności, które mogą być przydatne w dalszej karierze zawodowej. – W swoim CV warto zamieścić informację nawet o dwumiesięcznym zatrudnieniu sezonowym. Taki wpis jest szczególnie wartościowy w przypadku osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, gdyż jest dowodem na to, że są one aktywne zawodowo, są przedsiębiorcze i poszukują sposobów na rozwój – podkreśla Katarzyna Rydzewska, Wiceprezes Zarządu w Grupie Job (Upright Group). – Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych i tymczasowych jest tak duże, że szansę na zatrudnienie otrzymują również osoby bez doświadczenia. Praca sezonowa stanowi doskonałą możliwość zdobycia pierwszych kontaktów zawodowych, które mogą zaprocentować w przyszłości – dodaje.

Jaka praca na wakacje?

Praca wakacyjna może trwać tylko kilka godzin lub dni, jednak wśród ofert można znaleźć propozycje wymagające dłuższej dyspozycyjności pracownika (np. zastępstwo w biurze w sezonie urlopowym). Taka praca daje okazję do zdobycia jeszcze większego doświadczenia i wykazania się swoim zaangażowaniem przed tymczasowym pracodawcą. Po wakacjach może się okazać, że firma zdecyduje się na nawiązanie stałej współpracy z pracownikiem sezonowym albo skontaktuje się z nim w przyszłości, gdy będzie potrzebować wzmocnienia kadrowego.

Sporo ofert pracy można znaleźć w sklepach, zarówno przy inwentaryzacji towarów, jak i w zakresie merchandisingu, czyli dbania o właściwą ekspozycję produktów. Taka praca ma charakter dorywczy, a kandydaci są zazwyczaj rekrutowani zgodnie z określonym harmonogramem. Dzięki temu pracownik sam może decydować o swoim zaangażowaniu czasowym. Od tego zależy też wysokość jego zarobku. Przykładowo, stawka za pracę przy inwentaryzacji wynosi 10-11 zł brutto za godzinę, zaś przy wykładaniu towaru – 10 zł. Cztery 6-godzinne inwentaryzacje (wykonywane np. w weekendy) dają zatem dochód w wysokości ok. 200 zł. W sezonie wzrasta również zapotrzebowanie na hostessy do obsługi promocji sklepowych – zarówno w marketach spożywczych, jak i w galeriach handlowych.

Kandydaci mogą wybierać także spośród licznych ofert pracy w branży gastronomicznej. W okresie wakacyjnym w większych miastach oraz w miejscowościach turystycznych poszukiwani są barmani, kelnerzy oraz pomoce kuchenne.

Większość z powyższych zleceń obejmuje kilkugodzinną pracę dorywczą, co pozwala na podjęcie kilku różnych zajęć w ciągu dnia. Przykładowo, student może rano wykładać towar na półki sklepowe, popołudniu być hostessą/promotorem, a w nocy liczyć asortyment sklepowy czy magazynowy podczas inwentaryzacji. W weekend z kolei może wykonywać proste prace produkcyjne, obsługiwać infolinię, być animatorem zabaw i konkursów dla dzieci czy dorosłych, być kelnerem, czy pomagać przy organizacji różnego rodzaju eventów (pikników, koncertów, festynów). Za pracę przy organizacji wydarzeń można zarobić ok. 11 zł brutto za godzinę pracy.

Na tych, którzy chcieliby znaleźć zajęcie na dłuższy okres czasu, praca czeka także w hotelach i pensjonatach w miejscowościach turystycznych. Najczęściej poszukiwane są osoby do pracy w charakterze recepcjonistki czy pomocy hotelowej. W tym przypadku pracodawcom zazwyczaj zależy na zatrudnieniu kandydatów od razu na kilka miesięcy (np. do obsługi w trakcie całego sezonu wakacyjnego). W kurortach zapotrzebowanie na pracowników wzrasta również w sklepach z pamiątkami czy różnego rodzaju ozdobami.

Wakacje to również intensywny okres w rolnictwie, który wiąże się ze wzrostem zatrudnienia zarówno w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem, jak i bezpośrednio u producentów rolnych przy zbiorach owoców i warzyw. Pracę można wykonywać od czerwca do września (czasem nawet do października), a pracodawcy z reguły zapewniają zakwaterowanie na czas zatrudnienia.

Gdzie szukać ofert?

Rewolucja cyfrowa zmieniła oblicze pracy działów rekrutacji, a także sposobów poszukiwania zatrudnienia. Większość osób aktywnie poszukujących zatrudnieniakorzysta na co dzień z Internetu i jest zaznajomiona z technologiami IT. To właśnie sieć jest najważniejszym narzędziem ułatwiającym poszukiwanie zarówno ofert pracy, jak i wykwalifikowanych pracowników. Jak pokazują wyniki Globalnego Barometru HR (2013), pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów poprzez portale z ofertami pracy (wykorzystywane przez 91% badanych), własną stronę internetową firmy, na której zamieszczają ogłoszenia (84%), a także współpracując z agencjami rekrutacyjnymi (83%).

Poszukując pracy, warto regularnie śledzić portale z ofertami pracy oraz zakładki „Kariera” na stronach potencjalnych pracodawców, a także subskrybować oferty pracy (dzięki temu poszukujący pracy nie musi codziennie śledzić nowych ogłoszeń, lecz otrzymuje mailowo oferty dopasowane do jego profilu zawodowego i zainteresowań).

Dedykowane platformy rekrutacyjne coraz popularniejsze

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na znalezienie pracy wakacyjnej jest skorzystanie z usług doświadczonej agencji pracy. Wiele z nich dysponuje dedykowanymi platformami, na których pracownik nie tylko może znaleźć interesującą ofertę pracy, ale coraz częściej również wszystkie dokumenty związane ze swoim zatrudnieniem (podgląd zawartych umów, wymiar urlopu, informacja rozliczeniowa dotycząca wynagrodzenia, czy też PIT-11 za wykonaną pracę).

Przykładem takiej platformy jest strefa:job – autorski projekt Grupy Job, za pomocą której chętni mogą znaleźć aktualne oferty pracy dorywczej, złożyć swoją aplikację, wziąć udział w niezbędnych szkoleniach e-learningowych oraz załatwić niezbędne formalności. – Kandydaci sami wybierają kiedy i gdzie chcą pracować. Poprzez platformę strefa:job mogą zapisywać się na wybrane zlecenia, zrealizować kursy przygotowujące do pracy na danym stanowisku, a nawet podpisać umowę cywilnoprawną online. A to wszystko bez wychodzenia z domu i bez rozmów kwalifikacyjnych – tłumaczy Monika Markiewicz, Menedżer ds. rozwoju strefy:job. – Tylko w czerwcu mieliśmy prawie 1000 ofert zleceń w całej Polsce, a poprzez platformę do pracy zapisało się ponad 11 000 zleceniobiorców – dodaje.

Z nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych korzyści czerpią zarówno pracodawcy, jak i kandydaci – przyspieszają one proces rekrutacyjny, ułatwiają selekcję aplikacji oraz komunikację z potencjalnymi pracownikami, z kolei kandydatowi umożliwiają szybkie dotarcie do interesującej go oferty pracy i przesłanie swoich dokumentów aplikacyjnych. Są one przydatnym narzędziem nie tylko podczas prowadzenia rekrutacji stałych, ale również w przypadku pracy tymczasowej, gdzie liczy się szybkość znalezienia i przeszkolenia pracownika.

Źródło

Prelite Public Relations