Praca w chmurze

 Praca w chmurze
Jeszcze kilka lat temu spekulowano, że rozwój nowoczesnych technologii spowoduje masowe zwolnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych. Spodziewano się, że nowe rozwiązania technologiczne uczynią zwykłego pracownika zbędnym, bezużytecznym. Dziś już wiadomo, że były to niesłuszne obawy, przynajmniej w przypadku rozwoju chmury obliczeniowej. Dzięki temu zjawisku tworzone są nowe miejsca pracy, a firmy rozwijają się zdecydowanie szybciej.

Rosnące zapotrzebowanie na usługi z zakresy cloud computing to pochodna szerszego procesu, jaki obserwowany jest od wielu lat, a mianowicie digitalizacji biznesu. Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu dążą do wykorzystywania Big Data, czyli potężnych zbiorów danych, dostępnych w chmurze. Trend ten sprawia, że wydatki na usługi typu cloud rosną z roku na rok, według Gartnera, do 2020 roku wyniosą one nawet 216 miliardów dolarów. Wydatki to oczywiście nie wszystko. Do prawidłowego wdrożenia chmury obliczeniowej w firmie niezbędne są też kompetencje i ludzie, którzy zadbają o prawidłowy przebieg wdrożenia i późniejszą eksploatację systemu. Jak więc naprawdę wygląda kwestia tworzenia nowych miejsc pracy za pośrednictwem cloud computing?

W międzynarodowym serwisie dla osób poszukujących pracy, indeed.com, inżynierowie chmury obliczeniowej mają w czym wybierać. Ofert dla tego typu specjalistów jest całe mnóstwo, obecnie jest to nawet 29 tysięcy wakatów. To zdecydowanie więcej niż liczba ofert dla specjalistów z zakresu HR, czy doradców finansowych. Podobnie, choć w znacznie mniejszej skali, wygląda sytuacja na polskich portalach pracowniczych. Po wpisaniu frazy „cloud computing” w oknie wyszukiwarki jednego z największych portali z ofertami pracy, wyświetla się nawet 100 ofert pracy, to więcej niż w przypadku inżyniera aplikacji czy specjalisty CRM, nie mówiąc o kucharzu czy dziennikarzu. Skąd takie zainteresowanie specjalistami z zakresu cloud computing? Temu zjawisku nie należy się dziwić, zapotrzebowanie na usługi chmurowe nieustannie rośnie. A to za sprawą wygody, jaką daje użytkowanie systemów cloudowych, niskich kosztów utrzymania, zdaniem niektórych specjalistów także i bezpieczeństwa korzystania z Big Data. Oczywiście, największymi pracodawcami z zakresu cloud są tacy światowi giganci jak Amazon, EMC i VMWare, oferujący kilka tysięcy miejsc pracy do obsadzenia. Jak wynika z analiz AT Kearney, w tym roku liczba wakatów w branży data center sięgnie 156 tys. W 2020 r. ma sięgnąć już ponad pół miliona, z czego ponad 300 tysięcy pracowników będzie potrzebnych w samej Europie. Są to ogromne liczby, które mogą napawać optymizmem, szczególnie te osoby, dla których poruszanie się w nowoczesnych technologiach nie stanowi problemu.

Rozwój cloud computing to jednak korzyść nie tylko dla specjalistów z zakresu szeroko pojętego IT. Jak wynika z raportu IDC „Cloud Computing Role in Job Creation”, wdrażanie rozwiązań chmurowych na przestrzeni ostatnich lat zwiększyło przychody przedsiębiorstw o 1.1 biliona dolarów. Efektem tych zmian jest większy budżet, większe inwestycje, a co za tym idzie, wzrost zatrudnienia, także w innych obszarach, nie tylko IT. Potwierdzeniem powyższych danych są następujące liczby: w 2012 roku chmura obliczeniowa wygenerowała na całym świecie 3.1 miliona miejsc pracy w dużych firmach. Dwa lata później liczba ta wzrosła już do 5.1 miliona.

Źródło

inwestycje.pl