Port Lotniczy Radom (Cargo?)

Nie udało się otworzyć w terminie Portu Lotniczego w Radomiu. Termin upłynął w połowie września. Przekroczenie go miało skutkować odebraniem spółce ziem przekazanych przez Skarb Państwa. Wiadomo jednak, że termin oddania wartej ponad 70 mld. inwestycji został wydłużony i lotnisko zostanie dokończone.

Cargo w centrum Polski?

Poza otwarciem lotniska pasażerskiego w Radomiu mówi się także o utworzeniu portu Cargo. Dzięki temu Radom może stać się ważnym miejscem na transportowej mapie Polski.

Miasto położone jest w odległości ok. 100 km. od Warszawy i połączone jest z nią drogą DK 7, będącą fragmentem międzynarodowej trasy E77. Ponadto w pobliżu powstającego lotniska przebiegają: międzynarodowa trasa E371, krajowa trasa S12, łącząca zachodnią i wschodnią granicę Polski oraz linie kolejowe zapewniające połączenie z Krakowem, Lublinem, Łodzią i Warszawą.

Poza dobrą infrastrukturą komunikacyjną Radom oferuje także dobrą bazę magazynową i biurową. Należy pamiętać, że to drugie co do wielkości miasto Mazowsza było siedzibą wielu firm zbrojeniowych, odzieżowych i chemicznych. W chwili obecnej wiele budynków infrastruktury biurowo-magazynowej nie jest wykorzystywana i może zostać zajęta przez nowe firmy. Taka baza w połączeniu z bliskością lotniska może stanowić zachętę dla inwestorów.

Szansa na rywalizację z Okęciem

Radom, z racji niewielkiej odległości od stolicy i dobrego z nią połączenia, może stać się konkurentem dla terminalu Cargo na Okęciu. Radomski port lotniczy z racji rozmiarów z pewnością nie zagrozi stołecznemu lotnisku, ale dzięki na przykład niższym cenom, szybszej obsłudze czy możliwościom komunikacyjnym może pozbawić Okęcie części klientów.

Źródła

Port Lotniczy Radom

Port Lotniczy Radom Sadków na Wikipedii pl